Tahtaları Yiyen Böcek

Böcek İlaçlama

Ağaçların yaş dallarını ve nemlenmiş ya da çürümüş olan tahtaları yiyerek beslenen böceklere genel olarak ağaç kurdu adı verilir. Özellikle ilkbahar döneminde çoğalmaya başlayan bu haşereler, 0,5 cm büyüklüğündedir. Larva döneminde beyaz renkli olan bu haşereler, erginlik döneminde, kahverengi ve siyah renklerinde görülmektedir. Bitkisel olarak beslenen tahta kurdu, nemli ve eprimiş tahta ve ahşaba zarar verebildiği gibi yeni mobilyalarda da tahribat yaratabilir. Özellikle kereste fabrikaları ile mobilya üretim fabrikalarında çok sık rastlanan bu haşereler ile mücadele için etkili ilaçlar kullanılarak uygulama yaptırmak şarttır. Tahta veya ahşabın en derin noktalarına kadar ilerleyerek, maddelerin içini boşaltabilen bu haşerelerden kurtulabilmek için detaylı bir ilaçlama ve etkili bir yöntem kullanmak gereklidir.

Tahtaları yiyen böcek ile mücadele için sıvı ilaçlama yöntemi kullanılmaktadır. Bu haşerelerden kurtulabilmek için katı ya da toz içeriğe sahip ilaçlar hiçbir şekilde çözüm vermeyeceği gibi; ağaç kurtlarının hızlı bir biçimde üremesinin önüne geçemeyeceğinden, eşyalara ciddi zararlar verecektir.

Buharlama tekniği kullanılarak kapalı alanlarda olduğu gibi açık alanlarda da uygulanabilen ağaç kurdu ilaçlaması için kullanılan ilaçların önemi büyüktür. Dayanıklı bir haşere olmasının yanı sıra, tahtanın derin noktalarına kadar ilerleyen bu haşereler ile mücadele için profesyonel ilaçlama tekniklerine başvurulması gereklidir. Basit yöntemler ile yok edilemeyen tahta kurdunu yok etmek için Sağlık bakanlığından onaylı ve garantili uygulama yapan firmalardan hizmet almak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir