Sivrisinekler ile nasıl mücadele edilir?

Böcek İlaçlama

Sivrisinekler nerede yaşar?
Sivrisinek kan emici grubuna bağlı kanatlı zararlılardır. Baş ile göğüs kısmı birleşik, büyük gözleri ve oldukça hareketli pupalara sahiptirler.  Lavraları su yüzeyinin hemen altında bulunduğundan daha yaygın olarak göl, dere kenarı vb. yerlerin yakınlarında yaşamaktadırlar. Sivrisineklerin lavralarını suya bırakmalarının başlıca nedeni ise durgun sularda bulunan bitki öbeklerinin sağladığı bol oksijendir.

Sivrisinekler neden kan emer?
Sivrisineklerin sadece dişileri kan emmektedir.  Sivriler beslenmeden bağımsız olarak yumurta yapabilmek adına kana ihtiyaç duyar. Bu nedenle kan emen sivriler yalnız dişilerdir. Beslenmek için ise çeşitli meyve ve bitkilerin sularındaki şekeri tercih ederler. Gece görünmeleri zor olan sivrisineklerin fark edilmelerine sebep olan sesleri insanlara son derece rahatsızlık verebilmektedir. Ancak dişi sivrisineklerin ses çıkarmasına neden olan titreşimleri erkek sivrilerin çiftleşme dürtülerini harekete geçirmektedir.

Sivrisinek ısırması zararlı mıdır?
Sivrisinekler özellikle insan kanı ile temasa geçtiklerinden taşıdıkları çeşitli hastalıkları da insanlara bulaştırma özelliğine sahiptir. Sivrisinek sokması ile insanlara bulaşabilen hastalıkların başında ise sıtma, sarı humma ve fil hastalığı gelmektedir.

Sivrisinekler ile nasıl mücadele edilir?
Özellikle sıcak ve nemli yaz aylarında yaygın olarak görülen sivrisinekler hem yaydıkları hastalıklar, hem neden oldukları kaşıntı ve vızıltıları ile uyku sorunu yaratmalarından ötürü yaşam alanlarından uzak tutulması istenen canlılardır. Günümüzde onları öldürmek ya da ortamdan uzak tutmak amacı ile  çeşitli ilaçlar  üretilse  de en etkili olan yöntem bakanlık onaylı kimyasalların kullanıldığı sivrisinek ilaçlama işlemidir.  Sivrisinek ilaçlama, ekim alanlarına ya da insanlara bir zarar vermemesi için bu konuda gerekli eğitimleri almış kişilere yaptırılması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir