Pireden kurtulmanın doğal yolları

Böcek İlaçlama

 Pire geçmişi tarih öncesine dayanan ve insanlığın ilk zamanlarından bu yana insan hayatının bir parçası olarak yaşamlarını sürdürmeye devam eden son derece zararlı bir haşeredir. İnsan da dâhil birçok canlı türünün vücuduna yerleşerek Tifüs ve Veba gibi bulaşıcı hastalıklar yayabilen Pire çok hızlı bir şekilde üreyebilme ve daha fazla canlı türüne bulaşabilme özelliğine sahiptir.

Pire kendi ağırlıklarının 5 – 6 katına kadar canlıların kanını emebilme yeteneğine sahip bir parazittir çoğunlukla beslenme sürecinin hemen sonrasında yumurtlayan pire hızlı bir şekilde çoğalarak yayılır ve daha fazla canlı üzerine yerleşebilir.

Bilinenin aksine pire ilaçlama işlemi açık havada yapılmalıdır bununla birlikte kesinlikle hayvanlar üzerine doğrudan ilaçlama işlemi uygulanmamalıdır, kedi, köpek gibi hayvanlarda pirelerle mücadele için bir veteriner uzmandan destek almak gerekmektedir. Pire ile mücadelede insanlar daha çok marketlerden ya da eczanelerden aldıkları bireysel ilaçları kullanmayı tercih ederler, oysaki pire ile mücadelede geniş alanları hedef alınmalı ve çevresel ilaçlama yapılmalıdır.

Pire ilaçlama tekniği olarak genellikle buharlama yöntemi ile yapılan sıvı ilaçlama tercih edilir. Sıcak bölgelerde yaşamayı seven Pireler ortalama iki haftada bir kırk ya da elli larva bırakabilir, bu nedenle de çok hızlı ürerler. Pire bu üreme özelliği sayesinde zamanında müdahale edilmezse yok edilmesi daha da zorlaşabilir. Pire doğru ilaçlama tekniği kullanılmadan asla yok edilemez. Taşıdığı birçok hastalığından yanında ısırdığı bölgede kaşıntı ve kızarıklığa neden olabildiği gibi bazı durumlarda ısırılan bölgenin iyileşmeyecek şekilde yara olmasına da neden olabilmektedir. Pire ilaçlama işi kesinlikle profesyonel uzamlar tarafından uygun yöntemler kullanılarak yapılmalıdır, amatör ve deneyimsiz kişilerce yapılacak pire ilaçlama girişimleri pireleri yok etmekyerine daha fazla çoğalmasına neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir