Kertenkele nasıl ilaçlanır

Böcek İlaçlama

Kertenkele, sıcak iklimleri seven soğukkanlı bir canlı türüdür. Sürüngenler familyasından olan bu canlı, birçok çeşide sahiptir. Genellikle sıcak havalarda ortaya çıkan kertenkele, türüne göre suda yüzebilir, ağaçta barınabilir ve ya renk değiştirebilir. Halk arasında “süleymancık” olarak da bilinen bu sürüngen cinsinin en bilinen özelliklerinden biri kopan kuyruğunu yenileyebilmesidir. Yeşilden, kahverengiye kadar çok çeşitli renklere sahiptir. Özellikle bitkilerin ve böceklerin bol olduğu ortamlarda barınan kertenkele doğaya uyumlu renklerinden dolayı geç fark edilebilir. Genellikle çevresindeki bitkileri ve böcekleri yiyerek beslenen bu canlının insanlara çoğu zaman direkt bir zararı olmasa da dolaylı yollardan zararları dokunabilir. Bulunduğu ortamda yetiştirilen meyve, sebze, çiçek gibi bitkileri tüketecek olan kertenkele ciddi maddi kayıplara sebep olabilir. Diğer yandan bu sürüngen türüne yapılacak olan bireysel müdahaleler derin ve zehirli ısırıklarla sonlanabilir. Bu yüzden ortamdan uzaklaştırılmak ve ya tamamen yok edilmek istenen bu haşere türü için her daim profesyonel yardım alınmalıdır.

Günümüzde tüm haşere ilaçlama yöntemleri gibi kertenkele ilaçlama işlemi de kolaylaşmış ve zahmetsiz hale gelmiştir. Geçmişte bu tarz zararlıların yok edilmesi amacıyla insan sağlığını ciddi düzeyde olumsuz etkileyen ilaçlar kullanılır, ilaçlama yapılan alana uzun süre girilemezdi. Artık ilaçlar sadece haşereyi hedef alırken, kullanılan yöntemler ve araçlar modernleşmiş haliyle işlem sırası ve sonrasında harcanan süreler oldukça kısalmıştır.

Bireysel olarak kertenkele öldürmek, ona müdahale etmeye çalışmak ısırma ihtimalinden dolayı fazlasıyla tehlikelidir. Bu haşereyi bitkilere zarar vermeden yok edebilmenin yoluysa profesyonel ilaçlardan ve işlemlerden geçer. Özellikle büyük şehirlerde birçok böcek ilaçlama firmaları ile karşılaşmak mümkün. Hizmet alınacak olan şirket yürürlülükklere uyuyor mu? Sağlık Bakanlığından onaylı mı çalışıyor? Kullandığı ilaçlar, araçlar ve yöntemler etkili ve garantili mi? Hizmet sonrası gerekli belgeleri teslim ediyor mu? gibi detaylara dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir