Karıncayı Nasıl Yok Ederim

Böcek İlaçlama

Karıncalar, bilhassa sıcak havalarda, kapalı alanlarda hızlı bir şekilde çoğalarak, hem besin maddelerine zarar vererek sağlık problemlerine yol açar; hem de gıdaların kullanılmaz hale gelmesine neden olarak maddi kayıplara ortam hazırlar. Bu nedenle özellikle iç mekanlar için yaz döneminde yapılacak olan karınca ilaçlaması sağlıksal açıdan ve maddi bakımdan büyük öneme sahiptir. Koloni şeklinde yaşayan ve istilacı bir haşere türü olan karınca, bulabildiği tüm maddeleri besin olarak kullanabileceği gibi, sürekli olarak kışa hazırlık yaptığından, yuvasında besin depolar.

Kapalı alanların yanı sıra açık alanlarda da sıklıkla görülen karıncalardan kurtulmak için ilaçlama yaptırmak gerekli olduğu gibi karıncalarla doğal mücadele mümkün değildir. Zira bu haşereler koloni biçiminde yaşayan canlılar olmakla birlikte, bir üremede binlerce yumurta bırakabilmektedir. Üremenin kraliçe karınca tarafından gerçekleştirildiği bu haşerelerde, diğer karıncalar işçi görevi yaparak, yuvayı koruma ve yiyecek bulma görevlerinden sorumlu tutulur. Karıncalar ile mücadele için yapılan ilaçlama işlemlerinde kullanılan ilaçların büyük öneme sahip olmasının yanı sıra, yarattığı etki de önemlidir. Karıncalar üzerinde zamanla etki gösteren ilaçlar ya da tabletler, bu haşerelerin alanın herhangi bir yerinde ölmesine neden olacağı gibi, profesyonel şekilde yapılan ilaçlama işlemleri, karıncanın yuvasında ölmesini sağlayacaktır.

Glikoz içeren tüm maddeler ile inorganik bütün besin maddelerini tüketebilen ve topladığı yapraklar ile kendi besinini üretebilen karıncalar ile mücadele edebilmek için Sağlık Bakanlığı onayına sahip olan firmalardan hizmet almak gerektiği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir