Karıncalardan Nasıl Kurtulurum?

Böcek İlaçlama

karıncalardan nasıl kurtulurumKarıncaların Özelikleri

Karıncaların yaşam alanları diğer haşere türlerinin birçoğu ile benzerlik göstermekle birlikte, bazı karınca türleri çöl iklimine uyum sağlamıştır. Genellikle sıcak ve nemli alanlarda yaşayan ve bu şartları sağlayan her alanda yuva yapabilen karıncaların beslenme alışkanlıkları da çok çeşitlidir. Dolayısıyla bu canlılardan kapalı ya da açık tüm bölgelerde görülebileceği üzere, etkili mücadele için karınca ilaçlama yaptırmak şarttır.  Bunun yanı sıra, birlikte yaşama kabiliyeti gelişmiş olan karıncalar, bu açıdan arılar ile de büyük benzerlik gösterir. İşçi karıncalar ve kraliçe karıncadan oluşan hiyerarşik yapıda, yuvanın güvenliğini sağlamakla ve yiyecek bulmakla görevli olan karıncalara işçi karınca; yuva yönetimi ve üremeden sorumlu olan karıncaya ise ana (kraliçe) karınca adı verilir. Yaprak, böcek ölüsü ve diğer artıklar ile beslenebilen karıncalar, kendi yiyeceklerini yapma konusunda da yeteneklidir. Soğuk havaya karşı son derece duyarlı olan bu haşereler, iklim şartlarının olumlu olduğu dönemlerde yiyecek depolayarak, kış ayları için gerekli olan besinleri hazır bulundururlar. Bunun yanı sıra işçi karıncalar yuvalarına taşıdıkları yiyeceklerde enzimleri yoluyla mantar üretebilme kabiliyetine haizdir.

 

Karınca İlaçlama

Yaz aylarında; ev, iş yeri ve bahçe gibi her alanda görülebilen karıncalar, çok hızlı biçimde çoğaldıklarından, profesyonel şekilde önlem alınmadıkça bu canlılar ile mücadele zorlaşacaktır. Özellikle glikozdan yapılmış maddeleri tüketmeyi seven karıncalar, dışarıda unutulan bir küp şeker yoluyla kapalı alanlara giriş yapabilir ve hızla çoğalabilirler. Başta yaz ayları olmakla birlikte, bahar aylarında sıklıkla görülen ve besin maddelerine hasar vererek maddi zarara yol açan bu canlılardan kurtulmak için karınca ilaçlaması yaptırmak gereklidir. Hamam böceği, sivrisinek gibi haşerelerin aksine, ışığa duyarlı olmayan karıncalar, yalnızca geceleri değil, gündüzleri de kapalı ya da açık alanlarda sıklıkla görülmektedir. Başta gıda üretimi ya da satışı yapılan iç mekanlarda karıncalara daha sık rastlanmakla birlikte, son derece hızlı yayılan bu haşereler, özellikle yaz aylarında kapalı ya da açık tüm alanlarda görülebilmektedir. Karınca ile mücadele için sıvı ilaçlar kullanılabildiği gibi toz formundaki ilaçlar da kullanılabilir.

 

Özellikle gıda üretiminin yapıldığı alanlar ile kapalı alanlarda yiyecek bulunan her bölgede kolaylıkla çoğalabilen karıncalardan kurtulmak için etkili ilaçlama teknikleri uygulanması şarttır. Zira çok hızlı çoğalan ve alanın her bölümüne yayılan karıncalar, basit ya da bireysel teknikler ile yok edilmesi mümkün olmayan haşerelerdir. Bu nedenle karıncaları yok etmek için kaliteli ve güvenilir firmalardan hizmet almak büyük önem taşır. Ancak ilaçlama işlemi, kimyasal içerikteki maddeler içerdiğinden, Sağlık Bakanlığından onaylı olmayan ve amatör biçimde uygulama yapan firmalardan yardım almamak gereklidir. Sağlıklı yaşam alanları yaratabilmek için haşerelerden kurtulmak şart olduğu üzere, kaliteli böcek ilaçlama firmaları tarafından uygulama hizmeti almanın da son derece önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir