Hamam Böceği Uçar mı

Böcek İlaçlama

Hamam böceği, günlük hayat içerisinde çok sık rastlanan, hızlı hareket eden ve üreyen bir haşere türüdür. Genellikle aksi düşünülse de oldukça dayanıklı bir canlıdır. Akla gelebilecek hemen hemen her şeyle beslenebilen hamam böceği, kartondan, yapıştırıcıya, yiyecek artıklarından, kendi ölüsüne kadar bir çok şeyle besin ihtiyacını karşılayabilir. Hiçbir şey yemeden dahi aylarca hayatta kalabildiği gözlemlenmiştir.

Koloni halinde yaşayan hamam böcekleri, beslenme ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra çoğunlukla ortak bir noktada toplanırlar. Kırsal alanlar dahil olmak üzere şehir yaşantısında da rahatlıkla yer edilene bilen bu böcek türü sıcağı ve rutubeti sever. Tek seferde yüzlerce yumurta bırakabilen bu canlının yumurtaları koruyucu bir tabaka ile kaplıdır ve yumurtadan çıkan yavrular çok kısa bir süre içerisinde erginlik dönemine ulaşırlar. Hamam böceklerinin oryantal, amerikan, vb. gibi bir çok türü bulunmaktadır ve bu türlerden bazıları kanatlıdır. Kanatlı hamam böcekleri uçabilseler dahi diğer böcek türleri gibi yüksek noktalara çok fazla çıkamazlar ve uzun süre uçabilme yetileri yoktur.

Kanatlı ve ya kanatsız bu böcek türü radyasyona karşı dahi direnç gösterebilecek kadar dayanıklı olduğu için insanlar ve onların yaşam alanları bakımından her zaman tehlike oluştururlar. Doğrudan insanı ısırma, kanını emme gibi özellikleri bulunmasa da yiyeceklere ortak olarak ve hastalık bulaştırarak büyük tehlike yaratırlar. Kişisel olarak alınabilecek önlemler yetersiz ve tehlikeli olabileceği için her daim hamam böceği ile mücadele konusunda profesyonel hizmet veren böcek ilaçlama firmaları tarzı firmalardan yararlanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir