hamamböceği ilaçları

Hamam Böceği İlaçları

Böcek İlaçlama

hamamböceği ilaçları

hamam böceği

Ev, iş yeri, fırın, restoran gibi kapalı alanlarda en sık görülen haşerelerden biri olan hamam böceği, taşıdığı milyonlarca mikrobu yaşam alanlarına yayarak sağlık sorunlarına neden olur. Bunun yanı sıra, yiyeceklerin üzerinde gezinerek, taşıdığı bakterilerin yanı sıra, dışkısını da bırakan hamam böcekleri, sindirim yolu rahatsızlıklarına ve zehirlenmelere yol açmaktadır. Bu nedenle hamamböceği ile mücadele özellikle gıda işletmeleri başta olmak üzere, tüm kapalı alanlarda büyük önem taşır. Bu haşerelerden kurtulmak için farklı yöntemler kullanılarak uygulama yapılabilir. Hamam böceği ilaçlama yapılırken, kullanılacak ilaç, alanın durumuna ve büyüklüğüne göre belirlenmekle birlikte, alandaki hamam böceği yoğunluğu da bu konuda etkilidir. Fırın, restoran, cafe gibi gıda maddelerinin bulunduğu alanlarda, hamam böceği ilacı olarak genellikle jel formdaki ilaçlar tercih edilir. Bunun temel sebebi, bu alanların boşaltılmasının mümkün olmaması ve gıda maddelerinin ilaçtan etkilenmesini önlemektir. Ancak yemekhane, restoran, fırın ilaçlama gibi uygulamalarda, hamam böceğini yok etmek için püskürtme yöntemi ile yapılan sıvı ilaçlama da uygulanabilir.

 

Ev, iş yeri, bina ilaçlama işlemleri gibi uygulamalarda, sıvı hamam böceği ilaçları daha sık tercih edilir. Sıvı ilaçlama, anında çözüm vereceği gibi, hamam böceklerinin alana girişine karşın da önlem oluşturacaktır. Bunun yanı sıra, hem sıvı hem de jel ilaçlar da aynı anda kullanılabilmektedir. Hamam böceğinin çok yoğun olduğu alanlarda, bu iki ilaç türünün aynı anda uygulanması daha etkili sonuç verir.

 

Kanalizasyon, çöplük, logar gibi son derece pis ve bakterilerin çok yoğun olduğu alanlarda gezinen hamam böcekleri, yaşam alanlarına bu mikropları taşıyarak sağlık açısından ciddi risk yaratır. Bu nedenle bilhassa kapalı alanlarda uygulama yapılırken, dezenfekte özelliği barındıran nitelikteki hamam böceği ilaçları kullanmak sağlık açısından önemlidir. Kullanılan ilaçların kalitesi kadar, ilaçlamanın niteliği de önemlidir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığından onaylı olmayan ve sahip olunması gereken belge ve yetkinlikleri taşımayan ilaçlama firmaları tarafından yardım almamak gereklidir. Kalitesiz ve sağlıksız uygulamalar, hamam böceğinden kurtulmanızı sağlamayacağı gibi, alerji ve zehirlenmelere de yol açabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir