Güve nasıl ilaçlanır

Böcek İlaçlama

Halk arasında daha çok kelebek ile karıştırılan güve haşeresi yaşadığı iklim ve coğrafi koşullar itibariyle farklı isimler almakla birlikte ayırt edici en belirgin özelliği kanatlarının tüy ve pullu yapıda olmasıdır. Çok hassas ve duyarlı yapıdaki antenleri aracılığıyla güveler arasında iletişimde bulunup aynı zamanda birçok tehlikeye karşı av olmamalarını sağlar. Özellikle yarasaya karşı, yarasanın yankılanan sesine ters bir zig zag oluşturarak av olmaktan kurtulur. Sıcak havayı seven güveler havaların soğumasıyla kendilerine koza örerler ve bu kozalarda uzun süreler yaşarlar. Üremeleri 2 yıl gibi bir süre olup boyutları 8-11 mm civarındadır. Etçil ve otçul olarak çeşitleri bulunan güvelerin etçil olanları hayvan deri ve dokularından beslenir. Her ortama uyum sağlayabilen güve haşeresi insan kanından ve etinden beslenmez. İnsanlara zararı sadece eşya ve besin kaynaklarınadır.

Kısa sürede ekonomik açıdan büyük zararlara sebebiyet veren güve haşeresi daha çok ambar, deri, yün, kumaş, yatak, yorgan, tahta gibi ürünlerde bulunur ve bu ürünleri kemirerek zarar verirler. Bireysel olarak güve ile mücadele bize zaman ve maddi kayıplar vereceğinden en kısa sürede uzman kadroya sahip işini profesyonelce yapan güve ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilmelidir. Bireysel olarak olarak güve ile mücadelede güve cinsini bilmeden kullancağımızın ilaç ve yöntemler hem bizim hem de birçok canlının sağlığını tehlikeye sokacağı gibi ekolojik dengeye de zarar verir.

Halı güvesi, odun güvesi, tahıl güvesi ve deri güvesi gibi çeşitleri mevcut olmakla birlikte güveler yaşam alanlarımızdaki besinlerimizin üzerinde dolaşarak salgıları bırakırlar. Bu sebeple birçok hastalığın, mikrop ve virüsün de bulaşmasında önemli bir etken olup sağlığımızı tehdit eden önemli bir unsurdur. Güve ile mücadelede yardım alacağımız güve ilaçlama firmasının garantili hizmet vermesi şarttır. Kullandığı yöntem ve ilaçların Sağlık Bakanlığı onaylı olması ve yasal yöntemler kullanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir