Fare Nasıl Yakalanır

Böcek İlaçlama

Bulunduğunuz alanda fare olduğundan şüpheleniyor ve ya fare olduğunu görüyorsanız eğer bu haşere türünden kurtulmak için uygulayabileceğiniz bireysel metodlar mevcuttur. Öncelikle ortamda bulunan zararlının fare olduğundan emin olmalı ve buna göre önlemler almalısınız. Eğer bulunduğunuz ortamda fare varsa çıtırtıya benzer sesler çıkartacaktır ve bir süre sonra çeşitli noktalarda koyu yeşil, küçük fare pisliklerini göreceksinizdir. Fare ile mücadele edebileceğiniz iki temel yöntem mevcuttur: fare kapanı ve fare zehiri.

Fare kapanları ve ya bir diğer adıyla fare tuzakları oldukça etkili yöntemler olsa da hoş olmayan görüntülere sebep olabilirler. Farenin başını kıstırarak ve ya kopartarak tuzağın olduğu yerde ölümüne neden olan kapanlar pek hijyenik ve hoş yöntemler sayılmazlar. Farenin öldüğü kısa süre içerisinde anlaşılmazsa bu durum fare ölüsü üzerinde farklı zararlıların türemesine neden olurken diğer yandan kötü kokuların oluşmasına zemin hazırlayacaktır.
Diğer bir yöntem olan fare zehirleri ise genellikle tablet şeklinde olurlar ve haşerenin ortaya çıkabileceği noktalara bırakılırlar. Fare bu zehirli besini tükettiğinde kan zehirlenmesinden dolayı ölür. Bu ilaçlama yöntemi de etkilidir ancak fare bu zehri tükettiği anda ölmez ve yuvasına ve ya farklı bir noktaya gidebilir. Bu da farenin ölüp-ölmediğinin belli olamamasına sebeptir.
Son olarak bireysel önlemler alınmasına rağmen yetersiz kalınıyorsa ya da sonuç alınamıyorsa her zaman böcek ve haşere türleri konusunda ilaçlama hizmeti veren profesyonel böcek ilaçlama ve ya haşere ilaçlama firmaları  gibi firmalardan hizmet alınmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir