Fare İlacı

Böcek İlaçlama

fare ilaçlarıFare İlacı

Kemirgenler çok çeşitli yaşam alanlarına sahip olmakla birlikte; nemli ve kirli alanlarda daha sık görülür. Hepçil olarak beslenen bu canlılar, organik ya da inorganik tüm maddeleri besin olarak kullanabildiği gibi, insanlar tarafından tüketilen besinlere de ortak olarak taşıdıkları çeşitli virüs ve bakterileri besin maddelerine bulaştırır. Bu nedenle kemirgenlerin bulunduğu ortamdaki besin maddeleri, zehirlenmeye yol açabileceği üzere, hastalıkların yayılmasına ve enfeksiyonlara da neden olabilir.

Farelerin besin maddeleri üzerindeki etkisinin yanı sıra, kemirici özellikleri doğrudan doğruya bir tehdit de yaratabilmektedir. Uzun süre aç kaldıklarında saldırganlaşan fare türleri, insanların kıkırdak dokularına ciddi zararlar verebilir. Bunun yanı sıra maddi zarara da neden olabilen bu haşereler; eşyalara veya yapılara da hasar verebilmektedir. Açık alanlarda daha sık görülen fareler, kapalı alanlara da sıklıkla giriş yapar. Bilhassa besin bulmakta zorluk çektikleri soğuk havalarda iç mekanlara girerek, yiyecek arayışına giren fareler, insanlara maddi ya da sağlıksal anlamda ciddi boyutta zarar verebilmektedir.

Fare İlacı Nasıl Uygulanır?

Akciğer solunumu yapan kemirgenlerden kurtulmak için sıvı fazdaki ilaçlar yoğun olarak kullanılmaktadır. Ancak fare girişinin sıklıkla görüldüğü; atölye, fabrika, bahçe gibi alanlar ile kanalizasyon ya da logarlara yakın olan kapalı alanlarda farelere karşı koruyucu ilaçların kullanılması da son derece önemlidir. Bu konumdaki alanlar için genellikle katı fare ilaçları kullanılır. Öğrenme yeteneğine sahip olan fareler, grup davranışı da gösterdiğinden, katı ilaçlar yoluyla ortamdan uzak tutulabilmektedir. Ancak fareyi yok etmek için sıvı fare ilacı ile katı ilaçların birlikte kullanılması en etkili sonucu verir.

Fare İlaçlama Yöntemleri

Ev, iş yeri, fabrika ve gıda alanları gibi alanlarda fareye karşı sıvı uygulama daha sık yapılmakla birlikte; bahçe, bodrum, apartman girişi gibi alanlarda katı fare ilaçları daha sık kullanılır. Ancak fare ilaçlama işlemi esnasında kullanılan ilaçların etkisi ve kalitesi kadar uygulama yöntemi de son derece önemlidir. Amatör yöntemler ile yapılan uygulamalar, etkili fare ilaçları kullanılarak gerçekleştirilse dahi etkili sonuç vermeyecektir. Bununla birlikte, haşere ve kemirgenlere karşı kullanılan ilaçların yanlış kullanımı zehirlenmelere ve ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu doğrultuda fare ile mücadele için profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak önem arz ettiği üzere, Sağlık Bakanlığınca onaylanmamış firmaların güvenilir olmayacağı unutulmamalıdır. Lokal ya da genel fare ilaçlama uygulamalarında, kemirgen ilaçlarının alana amatör olarak uygulanması da başarısız sonuçlara yol açacağı gibi önemli sağlık sorunlarına da neden olacağı unutulmamalıdır. Bu bağlamda fare ilaçlama işlemleri, Sağlık Bakanlığı güncel onayına sahip ve kaliteli fare ilaçları kullanarak profesyonel elemanlar ile uygulama yapan böcek ilaçlama şirketleri tarafından yapılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir