Ev İlaçlama

Böcek İlaçlama

ev ilaçlama

Ev İlaçlama

Yaşam alanları gerek ısı ve nem bakımından gerekse yiyecek bulma açısından son derece elverişli bir ortam olduğundan, haşereler bu mekanlarda yuva yapmaya eğilimlidir. Özellikle ev, iş yeri ve yiyecek üretimi veya satışı yapan alanlarda görülen haşere ve kemirgenler; besin maddelerine zarar verebildiği gibi insanlara da doğrudan doğruya zarar verebilmektedir. Özellikle evlerde mutfak ve banyolarda görülen haşereler, tüm alana taşıdıkları mikroorganizmaları yayarak çeşitli hastalıklara doğrudan doğruya sebebiyet verir. Yaşam alanlarının temiz olması ve bakteri popülasyonunun minimum düzeyde tutulması sağlık açısından büyük önem içerdiğinden, haşere veya kemirgen sorununun görülmediği iç mekanlarda dahi düzenli olarak böcek ilaçlama işlemi yaptırmak son derece önemlidir.

Ev İlaçlama Nasıl Yapılır?

Ev ilaçlama uygulaması, alanda görülen haşerenin türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilmekle beraber, genellikle sıvı fazdaki böcek ilaçları kullanılarak yapılır. Ancak ev ilaçlaması yapılırken, alanda görülen haşere ya da kemirgenin türü ile yoğunluğu büyük öneme sahiptir. Bununla birlikte, haşere ilaçlama yapılan alanın konumu da önem arz eder. Zira kapalı alana dış mekandan sürekli haşere girişi olması durumunda yapılan uygulamalar yetersiz kalabileceği gibi ek önlemler alınması da gereklidir. Bu nedenle böcek ilaçlama uygulamalarında dikkatli şekilde işlemin gerçekleştirilmesi ve haşere türünün iyi belirlenmesinin yanı sıra, ilaçlama yapılacak alanın fiziksel koşullarına da dikkat edilmesi gereklidir.

Ev İlaçlama için Hangi Firmalardan Hizmet Alınmalıdır?

Yaşam alanlarımızın başında gelen evlerde yapılan böcek ilaçlama uygulamalarındaki en önemli kıstas kullanılan ilacın sağlıksal sorunlara neden olmamasıdır. Kalitesiz böcek ilaçları ile uygulama yapan ilaçlama şirketleri, solunum ve sindirim yolu sorunlarına neden olabileceği gibi ölüme kadar varabilecek zehirlenmelere dahi neden olabilir. Bu nedenle ev ilaçlaması için profesyonel olarak hizmet veren ve Sağlık Bakanlığının onayından geçmiş haşere ilaçları ile uygulama yapan şirketler tarafından hizmet alınması şarttır. Bireysel yöntemler kullanılarak yapılan ev ilaçlama işlemleri, haşere ve kemirgenlere karşı kesin çözüm alınmasını sağlayamayacağı gibi, önemli sağlık problemlerine ve maddi zarara da neden olabilir. Dolayısıyla evlerde görülen böceklerden kurtulmak için profesyonel anlamda hizmet veren firmalardan hizmet alınması gereklidir.

Haşere ilaçlama uygulamaları, genellikle kapalı ya da açık alanlarda görülen böcek ya da fare şikayetleri üzerine yapılan işlemlerdir. Ancak haşere ve kemirgenlerin yanı sıra mikroorganizmalar da sağlığı doğrudan doğruya tehdit etmektedir. Bu nedenle hijyen sağlamak ve sağlık açısından önlem almak için haşere probleminin olmadığı alanlarda da yılda en az bir defa böcek ilaçlaması yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir