Danaburnu ısırması

Böcek İlaçlama

 Danaburnu, yaklaşık 4 cm boyutunda olup, kahverengi tonlarında, bitkilerin toprak altındaki kısımlarıyla beslenen bir haşere türüdür. Toprağı kazmasına yardımcı olan gelişmiş ön bacaklara sahip danaburnu böceği, toprak altında yaşar ve genelde geceleri toprak yüzeyine çıkar.  Bitkilerin kök kısımlarıyla beslendiği için bahçelere, tarlalara, vb. alanlara ciddi oranda büyük zararlar verir.

Çiftleşme sonrası dişiler yaz mevsimi gelmeden Mayıs ayı civarında yumurtalarını toprak altındaki odacıklarına bırakırlar. Yaklaşık 15 – 20 gün sonrasında bu yumurtalardan çıkan yavrular yaz dönemi boyunca gelişimlerini sürdürürler ve diğer yaz dönemi geldiğinde tamamen yetişkin bir dana burnu haline gelirler ve ortalama iki yılda bir döl verirler.

İnsan ve ya hayvan farketmek sizin canlıların kanıyla beslenmedikleri için onları ısırmazlar. Bitki bazlı beslenmelerinden dolayı insanlara direkt olarak bir zararları olmasa da yetiştirilen bitkileri talan ederek dolaylı yoldan büyük zararlara neden olurlar. Özellikle yetişmekte olan bitikleri hedef alan bu böcek türü onları soldurması ve kurutması dışında yüksek ses çıkarmasından dolayı da çevrelerinde rahatsızlık yaratırlar.

Danaburnu ilaçlama ile mücadele konusunda alınabilecek bireysel önlemler kesin sonuca ulaştıramayacağı gibi ekim alanlarının ve bu alanlarda bulunan bitkilerin de yoğun zarar görmesine neden olarak onları kullanılmaz hale getirebilir. Bu yüzden hangi böcek ve ya haşere türü olursa olsun kesin ve sağlıklı bir sonuca ulaşabilmek için her zaman profesyonel ve işinde uzman olan haşere ilaçlama ve ya böcek ilaçlama firmaları gibi firmalardan yararlanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir