Çıyan Zehirli midir

Böcek İlaçlama

Çıyan, eklem bacaklılar ailesinden, görünüş olarak kırkayağa çok benzeyen bir böcek türüdür. Kutuplar dışında dünyanın neredeyse her yerinde görülebilen bu canlı şehir hayatının olmadığı kırsal alanlarda bulunabilirken, modern hayat içerisinde de kendisine yer edinebilmektedir. Boyları 30 santimetreye kadar varabilen ve  bir çok farklı renkte görülebilen çıyanlar beslenme açısından ise hem otobur hem de etobur durlar.

Genellikle kırkayak denen diğer bir çok ayaklı haşere türü ile karıştırılır fakat çıyanı bu böcek türünden ayıran bazı karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Örneğin: kırkayakların üstünü kaplayan dokuları tüylü ve daha yumuşak olurken çıyanlarınki sert ve parlak bir yüzeyle kaplıdır ya da kırkayaklar sadece otla beslenirken çıyanlarda böyle bir duruma rastlanmaz. Bunun dışında en önemli farkları ise kırkayaklar zehirli canlılar değilken çıyanlar düşmanlarına ve avlarına karşı kullanmak için bünyelerinde zehir barındırırlar fakat resesif canlılar olduklarından genelde bu zehirlerini saldırı amaçlı olarak değil can güvenliklerini tehlike altında hissettikleri anlarda savunma amaçlı kullanırlar. Bu yüzden çıyan ile karşılaşıldığı takdirde kesinlikle önlem almadan, çıplak ten ile müdahale edilmemeli, dikkatli olunmalıdır.

Çıyan ile mücadele konusunda bireysel açıdan alınabilecek önlemler yok denecek kadar azdır. Amatörce yapılabilecek olan herhangi bir ilaçlama ya da önleme çalışması etkisiz ve insan sağlığını tehdit eden sonuçlara sebep olabilir. Bu yüzden herhangi bir önlem alınacağı takdirde her zaman profesyonel böcek ilaçlama ve haşere ilaçlama firmalarından destek almakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir