Çiyan Sokması

Böcek İlaçlama

Çiyan avlanma esnasında, sahip olduğu zehiri kullanarak, yem olacak kullanacağı canlıyı etkisiz hale getirdiği gibi, tehlike hissettiği anda, diğer canlılara da saldırabilir. Çıyan türleri, boyutlarına ve yaşadıkları bölgeye göre farklı zehirlilik derecesine sahip olduğu gibi, bazı türleri geçici enfeksiyonlara; bazıları ise felç ve ölüme neden olabilir. Ağaçlık alanlarda ya da taşlıklarda daha sık görülen bu haşereler ile mücadele için profesyonel şekilde ilaçlama yaptırılması şarttır. Basit mücadele yöntemleri ile yok edilmesi mümkün olmayan çiyan, kapalı alanlarda zehirleme tehlikesi yaratmaktadır.

Akrep ve yılan gibi canlılarda olduğu gibi, çiyanda da güçlü bir zehir bulunur. Ancak büyüklükleri 5 cm ile 40 cm arasında değişebilen ve bununla birlikte ender rastlanan daha büyük türleri de bulunan çıyandan kurtulmak için bireysel mücadele tekniklerine başvurulmamalıdır. Profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından gerçekleştirilmesi gereken çıyan ilaçlaması için sıvı ya da toz ilaçlar kullanılarak, kapsamlı şekilde uygulama yapılmalıdır.

Çıyan sokması, insan vücudunda ani reaksiyonlar yarattığı gibi, bazı durumlarda ölüme dahi yol açabilir. Kapalı alanlara sıklıkla giriş yapan ve ciddi tehlike yaratan bu haşereler, iyi gizlenebildiği ve her alanda yuva yapabildiği için; ilaçlamanın detaylı şekilde yapılması şarttır. Ev, iş yerleri, fabrika gibi alanlara girerek, duvar aralıkları ya da kuytu bölgelerde yuva yapabilen bu haşerelere karşı önlem alabilmek ve çiyanın neden olabileceği zararlardan korunmak için böcek ilaçlama yaptırmak şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir