Çiyan İle Mücadele

Böcek İlaçlama
Çiyan

Kıvrımlı vücutları, bölümlerden oluşan ayakları ve her bölümde bulunan bir çift ayağı ile kırkayak ile oldukça çok benzetilen çiyan yapı bakımından benzerlik gösterse de oldukça tehlikeli canlılar arasındadır.

 

Sürüngenlerden çok ayaklılar grubuna giren çiyan; toprak altında yaşayan beslenmesini her türlü canlıdan sağlayan etçil bir böcek türüdür. Çiyanların bir çok türü bulunmaktadır. Türlerine göre renkleri ve boyutları değişiklik gösterir. En sık görülen çiyan renkleri; kırmızı, sarı, kahverengi, yeşil ve kahverengidir. Boyutları ise normalde 5 cm ile 10 cm arasında değişirken bazı bölgede yaşayan çiyan boyutları ise 20 cm ile 30 cm arasında görülmektedir.

 

Yaşamlarını sürdürebilmeleri için nemli ortama ihtiyaç duyan çiyan; çoğunlukla toprak altında yaşarlar. Yağışın çok görüldüğü bölgelerde görülürler. Yaz ve kış aylarında çok fazla toprak altından çıkmaz iken bahar aylarında başlayan yağışlar ile sık sık bahçelerde çiyan görülmesi doğaldır.

 

Bahçeli evlerde sık görülen çiyan sokması durumunda ciddi tehlikeler oluşur. Çiyan sokması durumunda sonucu felç hatta ölüm ile sonuçlanan ciddi durumlar oluştuğu için oldukça dikkatli olunması gerekmektedir.

Çiyan ilaçlama uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir