Salyangoz

Salyangoz İlaçlama

Yeryüzünün birçok nemli kısımlarında bulunurlar. Yaşayabilmek için mutlak süratle suya ihtiyaçları vardır. Nemli kısımlarda, çayırlık alanlarda, denizlerde ve tatlı sularda yaşarlar. Dış kısmı kıvrımlı ve sert bir kabuktan oluşur ve Salyangoz bu kabuk içinde yaşamını sürdürür. Vücudu ile kabuğu arasında sıvı ve akışkan mayi bir sıvı vardır bu sıvının ph oranı 7.5 civarındadır. Bu sıvı sayesinde  vücut ısılarını ayarlarlar ve kendini hem soğuktan hem de sıcaktan korurlar.

Çok soğuk havalarda ve kış aylarında  dışarıda kalırsa donar ve ölür aynı şekilde çok sıcak havalarda ve çöl sıcaklığında ise kurur. Vücutları kemiksiz bir haldedir ve vücut hareketlerini tamamen kasları yardımı ile yaparlar. Baş kısımlarında 2 adet büyük ve 2 adet küçük yapıda antenleri vardır. Beslenmesinde hem bitkilerin taze aksanlarını kemirip yerler hem de etraftaki ufak böcek türlerini yakalayıp yerler.

Salyangoz haşeresi üzerinde hem erkek hem de dişi üreme organları bulunur ve bazen kendi kendilerini döllerler bazen de çiftleşirler. Bir defa çiftleşme bu canlılar için birkaç yıl yetebilir bazense aynı yıl içinde 2 defa çiftleşebilirler. Kış aylarında ve soğuk mevsimlerde toprak altında ve ağaç kabukları altında kış uykusuna yatar. Genellikle yağmurlu havalarda ortaya çıkarlar ve oldukça fazla miktarda beslenirler fazla yedikleri besinleri kendi bünyelerinde depolarlar. İnsanların yaşadığı alanlarda insanlara ve besinlerine birçok zararlar verir. İnsanların besini olan sebze ve meyvelerden beslenirler. 

Evdeki saksı çiçeklerini kemirir ve yerler. Ayrıca Salyangozlar insanlara birçok mikrop ve parazitleri insana bulaştırırlar. Evlerde veya yaşadığımız kısımlarda  rastladığımızda mutlaka en kısa zamanda ilaçlama yapmak gerekir. Aksi takdirde besinlerimize ve ekinlerimize büyük çapta zararlar verir ve insanlara birçok hastalık bulaştırırlar.

Bulaştırdıkları hastalıklar nedeni ile oldukça tehlikeli oldukları için salyangoz ilaçlama konusunda müşterilerine durmadan destek sağlayan ilaçlama şirketimiz haftanın 7 günü 24 saat aralık vermeden 5 ilde hizmet vermektedir.

 

 

Salyangoz İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1) Salyangoz en çok ne zaman görülür?
2) Salyangoz ne yer?
3) Salyangoz evde neleri yer?
4) Salyangoz insanlarda hastalık yaparmı?
5) Salyangoz yenir mi?

SALYANGOZ RESİMLERİ