Pire

Pire İlaçlama

Pire (Siphonaptera) takımı içinde yer alan bir haşeredir. İnsanlar ve hayvanlar üzerinden beslenir ve sürekli üzerinde bulunduğu canlıdan kan emer. Yapı olarak çok küçük bir hayvandır. Genel olarak  kanatsız, küçük ve kan emerek beslenen bir parazittir. Yaşama ortamı olarak sıcak havaları tercih eder. Soğuk havalarda  çok nadir bulunur. Boyu ve yapısı türüne bağlı olarak değişir. İnsanlar ve hayvanlar üzerinden beslenen  türlerinin özelikleri farklıdır. Bitkiler üzerinden beslenen ve su piresinin yapısı ise daha da farklıdır. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yaşayan  çeşitlerinin boyları genel olarak 1 - 12cm arasında değişir.

 

Bedeni altında toplamda 6 ayağı bulunur ve ön ayakları arka ayaklarına oranla daha kısadır. Bu özelliği sayesinde çok yükseğe ve uzak mesafeye kadar zıplayabilir. Genel olarak bir  kendi boyunun 250 katı kadar zıplayabilir.  Sıcakkanlı hayvanlar üzerinde bulunur ve bunların kanını kullanır. Soğukkanlı hayvanlar üzerinde  rastlamak mümkün değildir. Beslenmesinde hem hayvansal besinleri kullanır hem de bitkisel besinler ile beslenir. Pire haşeresinin ayak yapısı çok güçlüdür ve ayakuçlarında canlıya tutunma çengelleri bulunur. Bu sayede  üzerine geçtiği canlıya rahat bir şekilde tutunur. Besin bulduğunda ve iyi bir şekilde beslendiğinde günde ortalama olarak 18 yumurta bırakır. İnsanlar ve hayvanlar üzerinden beslenen  yumurta bırakmak için mutlaka kan emmeye ihtiyaç duyar. 

 

İnsanlar ve hayvanlar arasında sürekli dolaşır. Bunun için  insanlar ve hayvanlar arasında birçok hastalığın yayılmasına neden olur.  İnsanı ısırdığı zaman ısırılan yerde kızarma, kaşıntı, kabarma ve acı his edilir. Pire ısırması ile insana bulaşan belli başlı hastalıklar şunlardır. 

1 - Humma hastalığı

2 - Dizanteri

3 - Alerjik hatalıkları

4 - Veba hastalığı

5 - Tifüs hastalığı

6- Ateşli hastalıklar

7 - Cilt hastalıkları

8 - Tular emi hastalığı

İnsana birçok hastalık bulaştırdığı için ve sürekli insanları ısırıp kanını emdiği için bunlardan kurtulmak gerekir. Pireden kurtulma işleminin en etkili yolu ilaçlama ile gerçekleşmektedir. İlaçlama şirketi olarak sizleri bu haşere ve böceklerden korumak için 7 gün 24 saat sizlere ilaçlama hizmeti sunmaktayız.  Dışarıdan ilaç almak ve ne olduğu belli olmayan kimyasal maddeleri kullanmak doğru değildir. Pire ilaçlama işlemini kesinlikle ferdi olarak yapmayın ve korsan çalışan kişilere yaptırmayın. Kullanacağınız yanlış ilaç ve pire ilaçlama yöntemi sizlere ve çevrenize zarar verebilir.  Bu bakımdan ilaçlama konusunda uzman olan ilaçlama şirketimize ulaşmanız sizleri bu sıkıntınızdan kurtaracaktır. İnsanlara zarar veren belli başlı  çeşitleri aşağıdaki gibidir.


İnsan Piresi: Genel olarak tozlu ve pis ortamlarda bulunur. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde bulunur ve bu canlılardan beslenir. Kendi vücut ısısını üzerinde yaşadığı canlının vücut ısısına ayarlar. İnsan Piresi yapı olarak diğer çeşitlerden daha ufaktır. Bir insan üzerinde bulunan haşere günde ortalama olarak 4 -5 defa kan emer. Kan emdikten sonra insan üzerinden ayrılır ve yumurta bırakmaya çekilir. İnsan Piresi insan dışında diğer hayvanlara da geçebilir. Yaklaşık olarak günde 15 – 20 kadar yumurta bırakır.

                           
Kedi Piresi: Adından anlaşıldığı gibi genellikle kediler üzerinde rastlanan bir çeşididir. İnsanlar üzerinde fazla bulunmaz genellikle insandan kan emdikten sonra insanı terk eder. Vücut ısısını kedinin vücuduna göre ayarlar ve genellikle kediler üzerinde bulunur. Çok çabuk ve hızlı ürediği için çok kısa zamanda evi istila eder. Kediler sürekli dış ortama gidip geldiği için dış ortamdan kedi üzerine  bulaşır. Kedi üzerine bulaşan ve kedi sayesinde ve işyerlerine kadar gelir ve bu ortama yerleşir. Kurtulmak için kediler ve hayvanlar veteriner kontrolünden geçirilir. İş yerleri ve ev ortamları ise ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlanması gerekir.

 

Köpek Piresi: Diğer  çeşitlerinden daha büyük yapıda olan bir çeşittir. Hem köpekler üzerinde hem de diğer yaban hayvanları üzerinde bulunur. İnsanlara bulaşması durumunda birçok hastalıkları insana taşır. Bu bakımdan çok dikkatli olmak gerekir. Köpek üzerinde ve evcil hayvanlar üzerinde görülen bu haşere varsa evdeki hayvanlar mutlaka veteriner kontrolünden geçirilmeli ve veteriner hekimin verdiği ilaçlar kullanılmalı.  Evcil hayvan barınakları, evler ve işyerleri mutlaka ilaçlama şirketi tarafından ilaçlatılması gerekir.


Pamuk Piresi: Diğer  çeşitlerinden farklı olarak insanlar ve hayvanlar üzerinde değil de bitkiler üzerinde bulunan bir haşeredir. Genellikle pamuksu kozası olan bitkilerin kozaları içinde yaşar. Besin olarak bu bitkilerin taze aksanlarını kemirir ve taç yapraklarını yer. Çiftçilikle uğraşan kişilere oldukça zarar verir. Bu bakımdan çok zararlı olan bir haşeredir. Pamuk Piresi ile mücadele için mutlaka uzman ilaçlama şirketlerinden destek alın ve ilaçlama isteyin. Pire ilaçlama işleminde kullanılan ilaçlar farklıdır bu bakımdan ilaçlama yapmadan önce şirketimizden bilgi alın ve profesyonel destek isteyin.         

 

Pire İle İlgili Sık Sorulan Sorular                                    

1) Pire nasıl bir haşeredir?
2) Pirenin büyüklüğü ne kadardır?
3) Pire ne ile beslenir?
4) Pirenin ömrü ne kadardır?
5) Pire nerede yaşar?
6) Pire uçar mı?
7) Pireler insana hangi hastalıkları bulaştırır?
8) Pire nasıl ve ne kadar ürer?
9) Kaç tür pire vardır?
10) Pire ilaçlaması nasıl yapılır?
11) Eve pire nasıl bulaşır?
12) Pire ilaçlamada nelere dikkat edilmesi gerekir?

PİRE RESİMLERİ