Örümcek

Örümcek İlaçlama

Eklem bacaklılar grubunda incelenen ve yapı olarak diğer haşerelerden farklı özelliklere sahip olan bu canlıları yakından incelediğimizde genel yapıları hakkında detaylıca bilgi sahibi olmamıza yarar sağlamaktadır. Örümcek yapısı 8 adet ayakları vardır. Ayakları üzerinde bulunan tüyler örümceğin duyu organıdır. Başında 2 adet pentakül denen antene benzeyen bir çift organ bulunur. Genelde erkeklerde bunlar çiftleşme organı olarak görev yapar. Ayrıca bu antenler sayesinde yönlerini ve besinlerinin yerlerini belirlerler.

Baş kısımlarında 2 çift çok keskin gözler vardır.  Bunlardan hariç vücudunda 6 çift basit göz vardır ve diğer hayvanlardan farklı solunum yapmaktadırlar. Gövdesinin altında bulunan solunum organları balık solungacına benzer. Sıcak mevsimlerde dünyanın her ülkesinde rahatlıkla yaşarlar ve boyutları değişiklik göstermektedir. Her örümcek türü kendine has bir yapısı ve şekli vardır. Büyüklükleri türlerine bağlı ve yaşadığı yerlere bağlı olarak değişir.

Dünya üzerinde 70 bine yakın örümcek türünün yaşadığı sanılmaktadır. Yaşadığı alana ve beslenme şekline bağlı olarak farklı etkideki zehirlere sahiptirler. Beslenebilmek için ağ örerler ve ağına düşen canlıyı önce sokar ve zehirler daha sonra bundan beslenir.  Ağız kısmında 2 adet kıskaca benzer zehir çengeli bulunur. Ağın üzerine herhangi bir canlı düştüğünde bu canlıya saldırır ve zehrini buna akıtır.
Örümcek zehri çok güçlü olduğu için ısırılan canlının tüm iç organları bir bulamaç haline gelecek şekilde erir ve daha sonra bu canlının içine bir hortum salar ve bu canlının içini tamamen boşaltırcasına içine çeker.

Türlerine bağlı olarak farklı canlıları avlarlar, bazıları ufak böcek ve haşere gurubunu avlarken bazıları kuş, yılan, balık ve bazıları da daha büyük canlıları avlar. Üreme döneminde kendisi ile çiftleşen erkek örümceği dahi yerler. Amazonda ve tropikal bölgelerde yaşayan dev örümcek çeşitleri hem çok tehlikeli hem de çok güçlüler bunlar ağına düşün canlı insan dahi olsa yerler. Ağını karın kısmında özel bir bölme içinde  yaparlar ve anüs kısmında bulunan bir açıklıktan salgılarlar. Beslendiği yere bağlı olarak farklı yerlere örerler. Genellikle ağ örmeden sonra ağın merkezine bir iplik bağlar ve bu ipliğin diğer ucu daima kendisine bağlıdır. Örümcek ağı dışında saklanır ve gizlenir. Av olan canlı ağa düştüğünde bu iplikçikten titreşim örümceğe ulaşır ve hemen saldırıya geçer. Bu nedenden dolayı ev ve iş yerlerinde bulunan  ağlarını kesinlikle elle toplamamak gerekir. Bu böcekler ağlarını ortalama olarak 1 saat içinde örerler.

Çiftleştikten sonra özel bir kese içine yumurtasını bırakır. Bu kese genellikle dişi örümceğin üzerinde olur ve dişi bireyler tarafından korunur. Örümcek bunu yumurtalar açılıp yavrular dışarıya çıkasıya kadar korur. Bir kese içinde 300 – 350 kadar yumurta bırakır. 

Türüne bağlı olarak farklı şekillerde insanlara zarar verirler. Bu bakımdan yaşam alanlarımızda zararlı böcekler var ise mutlaka profesyonel bir destek alın ve bu yaşam alanınızı genel olarak ilaçlayıp bu haşerelerden kurtulun.

ÖRÜMCEKLERİN ÜREMESİ VE BESLENMESİ

 ÖRÜMCEK NASIL ÜRER, ÖRÜMCEK NASIL ÇOĞALIR, ÖRÜMCEK NASIL ÇİFTLEŞİR

Bu zararlı haşereler yumurta sistemi ile ürerler. Üremeleri için bir erkek birde dişi örümceğe ihtiyaç vardır. Erkek örümcekler başları üzerinde bulunan antenleri cinsel organı olarak kullanır. Çiftleşme bittikten sonra erkek olay yerinden hızlı bir şekilde kaçar. Kaçamazsa dişi erkek olanı yiyerek kendine yumurtlama dönemi için besin sağlamış olur. Dişi örümcek genelde çiftleşmeden hemen sonra erkek örümceği yer.  Her üremede yaklaşık 350 adet yumurta yapar. Yumurtlarını vücudunda bulun özel bir kesede saklar. Yumurtalar gelişimini bu kesede sağlar. Yaklaşık 1,5 ay sonra yavru örümcek haline gelirler. Beslenme şekilleri diğer hayvanlara göre farklıdır. Ağını avlanmak için kullanırlar ve besinini ısırarak yemez. Önce kıskaçlarıyla yakalayıp sonra ağzında bulunan zehirli iğnesiyle avına akıtır. Tüm zehrini avına akıttıktan sonra o zehir avının tüm organları bir asit gibi yakar ve avladığı canlının tüm iç organlarını sıvı hale getirir. Geriye bir tek kabuğu kalır. Bir enjektör gibi avını tamamen içine çeker. Besinini bu şekilde sağlamış olur. Aç gözlü hayvanlar olduğu için birçok haşereyi yiyebilir. Hatta kendi cinslerini de yediği görülmüştür.

ÖRÜMCEKLERLE MÜCADELE, ÖRÜMCEK İLAÇLAMA, ÖRÜMCEK KOVMA
Zararsız gibi görünen canlılardır ama gerçekten çok tehlikeli olanları da vardır. Kendi başımıza ilkel yöntemlerle yok etmeniz mümkün değildir. Bu sağlınızı da tehlike altına atmaktadır. Zehirli bir örümceğin sokması halinde sonuç ölüm olabilir. 

Örümcek ilaçlama işini, yasal bir ilaçlama firmasına yaptırmalısınız. Yasal bir firma olarak bu konuda size yardım edebiliriz. İlaçlarımız sağlık bakanlığından onaylı olduğu için insanlar üzerinde hiçbir zararı bulunmamaktadır. Örümcek ilaçlama, özellikle tehlikeli örümcek türleri söz konusuysa dikkatle yapılmalıdır. 

 

Örümcek İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1) Örümcek nasıl ürer?
2) Örümcekler ağlarını nereye örer?
3) Örümcek zehirlimidir?
4) Örümcek ne ile beslenir?
5) Örümcek ilaçlaması nasıl yapılmalıdr?

ÖRÜMCEK RESİMLERİ