Kulağa kaçan insana ne zaman zarar verir?

Böcek İlaçlama İstek Formu için Tıklayınız.

İlaçlarımız Sağlık Bakanlığı Onaylıdır

Kulağakaçan

Kulağakaçan insana ne zaman zarar verir?

Kulağakaçan birçok haşere türüne karşı küçük boyutlu olmakla birlikte yaşadıkları yere göre fiziksel farklılıklar göstermektedir. Vücutlarının üzerinde birçok minik kanadı, baş kısmında kıskacı ve toplam 6 adet ayakları bulunur. Renkleri genellikle siyah, kahverengi ve sarıdır. Kanatları uçmalarını sağlamamakla birlikte son derece hızlı hareket edebilirler. Bazı bölgelerde boyları 20 mm ye kadar uzayabilmektedir. Yeryüzünde yaklaşık 900 türü olduğu bilinen kulağakaçan böceklerinin zararlarından korunmak için mutlaka böcek ilaçlama firmalarına kulağakaçan ilaçlama yaptırılmalıdır. Kulağakaçan ilaçlama işlemini yapabilmek için haşere ilaçlama firmasının bu konuda Sağlık Bakanlığı’ndan eğitim ve izin almış olması gerekir. Doğru ilaçlama yapmanın yolu ilaçlanacak böcek türünün teşhis edilmesi ve özelliklerinin bilinmesinden geçmektedir. Bu şekilde yapılacak uygulamanın türü ve tekrar gerektirip gerektirmediği kesin olarak belirlenir. Böylece yapıla işlemden ek etkili ve başarılı sonuç elde edilir.

Kulağakaçanların beslenme şekilleri ve besin maddeleri de yine yaşadıkları yere göre değişkenlik gösteren bir unsurdur. Genel olarak ekili alanlardaki sebze ve meyveler ile beslenmenin yanı sıra avladıkları karınca, tırtıl, örümcek gibi minik böcek türlerini de yiyebilirler. Kulağakaçan zararlısının besin olarak tercih ederek zarar verdiği meyvelerin başında şeftali, kayısı dut ve kiraz gelmektedir. Bu nedenle bu zararlının varlığının tespit edildiği ekim alanlarına da acil olarak uzman ekiplerce müdahale edilmesi gerekir. Burada kullanılacak ilaçların aynı zamanda mahsullere zarar vermemesi önemlidir.

Kulağakaçanlar her yumurtlama döneminde onlarca yumurta bırakabilir ve sıcaklığa bağlı olarak yumurtalar sadece birkaç gün içinde açılır. Bu nedenle çok hızlı ve çabuk üreyen bu zararlılarla bireysel yöntemlerle mücadele verilmesi imkansızdır. Bu zararlılar oldukça minik olmalarının da etkisi insanların ağızlarına, burunlarına ve kulaklarına kaçabilmekte ve bu durumda ciddi sağlık sorunları doğurabilmektedir.  Böyle bir durumda vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır.

 

 

 

 

Kulağa Kaçan İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1) Kulağa kaçan ne ile beslenir?
2) Kulağa kaçan böceği insana zarar verir mi?
3) Kulağa kaçan böceği nerelerde bulunur?
4) Kulağa kaçan insana ne zaman zarar verir?
5) Kulağa kaçan ilaçlaması ne zaman yapılmalı?

KULAĞAKAÇAN RESİMLERİ