Kertenkele

Kertenkele İlaçlama

Kertenkele (Lacertilia) haşeresi sürüngen hayvanlar içinde incelenen bir canlıdır. Fakat sürüngenler den ayıran belirgin özelikleri vardır.  Çünkü bu canlıda 4 tane ayak bulunur hareketini bunlar ile sağlar. Aynı zamanda  omurgalı bir canlıdır. Çünkü  vücudunda iskelet sistemi bulunur. 

Haşeresinin baş kısmında 2 adet göz bulunur ve gözleri oynak ve göz kapakları bazı türlerinde açılır kapanır biçimdedir. Başın uç kısmında da ağızları bulunur. Bedeni yuvarlak ve uzun bir yapıdadır.  Bedeninin alt kısmında da toplamda 4 adet ayak bulunur ve ayakların uçlarında insan elli gibi parmakları ve sert tırnakları bulunur. Bazı türlerinde ayaklar körelmiş bir durumda ve bu türler hareketlerini yılan gibi yerden sürünerek yaparlar. Bu  türüne yılansı Kertenkele denir.

Boyu, türüne ve yaşadığı yere göre değişir. Türlerinin bazıları birkaç cm iken bazıları da birkaç mm olabilmektedir.  Bedeninin sonunda kuyrukları bulunur ve bazı  türlerinde bu kuyruk bedenin iki katı kadar olmaktadır. Vücudu yani derisi bazı türlerinde düz bazılarında ise pulludur. Hatta bazı türünün sırt kısmında çıkıntıları bulunmaktadır.

Beslenmesinde hem hayvansal besinler ile beslenir hem de bitkisel maddeleri besin olarak kullanır. Yaşadığı yere göre farklı besinleri tüketir. Bazı Kertenkele türleri sebze ve meyveleri yerken, bazı  türleri balık yavrusu ve yumurtalarını bazıları böcek ve karıncaları ve bazıları da süs bitkilerine zarar verir. Bulunduğu ortama bağlı olarak farlı renklerde olabilir. Bulunduğu yerin rengini alarak kendini koruma altına alır. Bu bakımdan her renk ile karşılaşmak mümkündür.

Dünyanın her kıtasında bu haşereye rastlamak mümkündür.  Genel olarak sıcak iklimleri seven canlılardır. Soğuk olan iklimlerde çok az bulunurlar. Yaz aylarında aktif olan haşere kış aylarında pasif bir yapıda yuvasında dinlenir.

Yuvasını toprağın derinliğine yapar. Doğal ortamda her mekânda  rastlamak mümkündür. Bazı Kertenkele türleri su içinde yüzerken bazıları da kısa mesafeli uçabilmektedir. Dünya üzerinde yaşayan 3000 civarında türü olduğu bilinmektedir.

Diğer hayvanlarda olmayan bir özellik bulunmaktadır. Haşeresinin kuyruğu koptuğunda kendisini yenileme gibi özelliği vardır. Bazı  türlerinde ise anlık renk değiştirme olayı da vardır. Diğer haşerede olduğu gibi yumurta ile olmaktadır. Üremek ve çoğalmak için karşı cinse ihtiyaç duyar. Çiftleşme sonrası yumurtasını uygun bir yere veya yuvasına bırakır. Kertenkele yumurtası belli bir dönem sonra olgunlaşır ve açılır. Çıkan  yavruları belli bir dönem anne  tarafından beslenir. Bazı türlerin de yumurta canlının  içinde gelişir ve yavrular direk annenin karnından doğar.

Yağışlı havalarda ve mevsimlerde yağan yağmur suları haşerenin yuvasına dolar. Yuvasından çıkıp ya yüksek bir yere yada evlere girerler. Bazı türleri zehirli bazıları da zehirsizdir. Dışarıdan bakmakla zehirli ve zehirsiz olduğunu anlamak çok zordur.  İnsanların besinlerine yani sebze ve meyvelere zarar verir. Kertenkele çeşitleri de zehirlidir ve insanı ısırdığında ciddi sağlık sorununa neden olurlar. Evde en çok zararı evdeki saksı bitkilerine verir. İnsanların bulunduğu yerlerde pek durmazlar zira insanlar tarafından çokça öldürülen bir hayvandır.

Kertenkelenin bilinen bazı türleri aşağıdaki gibidir:  
1 - Yaşlı iguana 
2 - Yeşil iguana
3 - Baziliksler
4 - Kelerler
5 - Tombul Kertenkele
6 - Dev Kertenkeleler
7 - Zehirli Kertenkeleler
8 - Geko Kertenkeleler
9 - Deniz iguanası (Kertenkelesi)
10 - Yılansı Kertenkeleler
11 - Teiidae
12 - Lacertidae
13 - Bukalemunlar
14 - Parlak Kertenkeleler


Kertenkele ilaçlama için yapmanız gereken size bir telefon kadar yakın olan ilaçlama şirketimize ulaşmanızdır. İlaçlama şirketi olarak her türlü haşere ile yıllardan beridir mücadele vermekteyiz ve tüm müşterilerimize ilaçlama hizmeti vermekteyiz. Ferdi olarak müdahalede bulunmayın veya elle yakalamayın zira  ısırabilir. Kertenkele ısırması durumunda mutlaka doktora gidin ve doktor kontrolünden geçin.

 

Kertenkele İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1) Kertenkele zehirli mi?
2) Kertenkele nerde yaşar?
3) Kertenkele insanı ısırırmı?
4) Kertenkele evlere neden gelir?
5) Kertenkele ısırınca ne yapılmalı?

KERTENKELE RESİMLERİ