Karınca

Karınca İlaçlama

Karınca ( hymenoptera ) eklem bacaklı hayvanlardır. Zar kanatlı hayvanlar içinde incelenir. Biyolojik olarak incelediğimizde çok farklı şeyler ile karşılaşmaktayız. Çok sert tabakadan oluşan bir başları bulunur ve baş kısmında iletişimini sağlayan 2 adet antenleri var. Karıncanın başının alt kısmında çok güçlü yapıda ağızları bulunur ve ağızlarında kesici kıskaçları vardır. Bu kıskaçları ile bitkilerin yapraklarını keserler ve besinlerini bu ağızları ile taşıyıp yuvalarına götürürler.  Boyun ve bel kısımları çok ince bir yapıdadır ve bu kısımlardan birçok organlar geçmektedir. 

Karınca haşeresinde toplam 4 çift ayak bulunur ve ayaklar göğüs kısmındadır. Karın kısmında ayakları yoktur. Dünyanın her kıtasında bulunurlar. Yaklaşık olarak 20 bin kadar türü bulunmaktadır.
Yaşadığı yere ve türüne bağlı olarak farklı büyüklükte olabilmektedir. Bazıları birkaç mm kadarken bazıları 3cm kadardır hatta amazonda ve tropikal bölgelerde yaşayan daha büyük çeşitleri vardır.

Türlerine bağlı olarak farklı renklerde olabilirler. Genel olarak kahverengi, siyah, sarı, kızıl, kırmızı. vb gibi birçok renklerde olabilirler. Karınca çok çalışkan bir haşeredir. Günün çoğu zamanını çalışarak geçirir ve çok az bir zaman dinlenen bir haşeredir. Kendi ağırlığın 50 katı kadar ağırlığındaki eşyaları dahi taşıma gücüne sahiptirler.

Beslenmesinde hem bitkisel ürünleri kullanırlar hem de hayvansal ürünleri kullanırlar. Besin olarak etrafta buldukları böcekleri yediği gibi ölü hayvan leşlerinden de yerler. Karınca gurubu yuvasına taşıdığı bitki yapraklarını yemezler bu yapraklar üzerinde yetiştirdikleri mantarları yerler. Çünkü  mideleri selülozu eritmez bu bakımdan da yaprakları yiyemezler. En çok insanların besinlerine zarar verir.  Evlere ve besinlere dadandığında ne var ne yok hepsini alıp yuvasına götürürler. Bu bakımdan ortalıkta bırakılan her türlü gıdaları ve besinlere toplu halde hücum ederler.

Karınca sürüsü ekin alanlarına vardığında ekinin tanelerini ve taze yapraklarını kesip yuvasına götürür. Bu bakımdan ekinlere oldukça zarar verir ve kullanılamaz hale getirir.

Yuvasını toprak altına veya ağaç kökleri içine yaparlar ve bir yuva içinde koloni halinde milyonlarca Karınca bulunur ve her birinin görevi farklıdır. Çok sayıda ürer ve çok çabuk çoğalırlar ana kraliçe yuvada bekler diğer işçi olanlar tarafından beslenir bu ana kraliçenin tek görevi çiftleşmek ve yumurta yapmaktır. Yaklaşık olarak 14 – 15 yıl kadar yaşar. Erkek olanları ise kanatlıdır ve çoğu zaman çiftleştikten sonra ölür. Diğerlerinin ömrü ise yaklaşık olarak 2 ay kadardır. 

Karınca haşeresi insanı sokmaz fakat aç kaldığında insanları dişler ve hatta dişlediği yeri kanatabilecek kadar güçlüdür. Bazı türleri insanlar üzerinde dolaştıkları zaman alerjiye sebep olurlar. Bazıları da evlere geldiği ortamdan mikrop bulaştırabilirler bu bakımdan mücadele etmek gerekir ve bunun içinde ilaçlama hizmeti veren ilaçlama şirketlerinden destek ve yardım alınmalıdır.

Aynı kolonideki Karıncaların görevleri;

Köle Karıncalar: Köle olarak çalıştırılan başka koloniden çalınan yumurtadan çıkan Karınca yavruları büyüdükten sonra yeni kolonilerinde hizmet amaçlı çalıştırılmaktadırlar.

İşçi Karıncalar: İşçi sürekli çalışıp yuvaya besin getirirler ve yuva kazılırken çıkan toprakları dışarıya taşırlar.

Kraliçe Karınca: Koloni içinden dışarı çıkmaz tek görevi çiftleşmek ve çok sayıda yumurta yapmaktır.

Çöpçü Karınca grubu: Bu grup yuvada biriken pislikleri ve çöp yığınlarını dışarıya taşırlar ve yuvanın temizliğini yaparlar.

Erkek Karınca: Bu  grup kanatlıdır ve  kolonisinin temelini oluştururlar ve çiftleştikten sonra ölürler.

Böcekçi Karınca: Bu türleri yuvaya günde yüzlerce böcekleri ve haşere türünü yuvaya getirirler.

İlaçlama yapmak ciddi bir iştir. Gerekli tedbirler ve önlemler alınarak kontrollü bir şekilde uygulama yapılması gerekir. Aksi takdirde yanlış yapılan bir uygulama ya da yanlış kullanılan bir ilaç nedeni ile çok ciddi sağlık sorunlarının meydana gelebileceğini unutmadan ilaçlama yaptırmak gerekmektedir. Karınca ilaçlama alanında 18 seneyi aşkın süredir 5 ilde hizmet sunan firmamız Sağlık Bakanlığından onaylı olup kullandığımız ilaçlar Ziraat Mühendislerince özel olarak hazırlanmaktadır.

Biz şirket olarak sağlığın ne kadar önemli olduğunun bilincinde olup karınca ilaçlama konusunda deneyimli ilaçlama teknisyenleri ile çalışarak yaşam alanlarınızda huzurlu bir şekilde hayat sürdürmeniz için çalışmalarımıza ara vermeden devam etmekteyiz.

 

Karınca İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1) Karıncanın zararları nelerdir?
2) Karıncalar eve nereden gelir?
3) Kaç çeşit karınca vardır?
4) Karınca ilaçlamada hangi ilaçlar kullanılır?
5) Karınca zehirli bir böcek mi?
6) Karınca ne zaman ilaçlanır?

KARINCA RESİMLERİ