Karafatma

Kara fatma İlaçlama

Hamam böceği ailesi türünden olan Kara fatma tüm diğer türleri ile aynı özellikleri taşımaktadır. Hızlı hareket etme ve karanlıkta çok iyi görüş alanına sahip olan bu canlılar yapı bakımında küçük detaylarla birbirinden ayrılırlar. Rengi siyahtır ve zaten ismini de buradan alır. Çok pis olan bu böcekler nemli ve pis olan yerlerde yaşamayı daha çok severler. Diğer böcek türleri ile aynı ortamı paylaşan bu böcekler diğer böcekler ile uyum içinde geçinirler. Besleneme konusunda hiç sıkıntı çekmezler. Açıkta bırakılan tüm yemek malzemelerin üzerlerinde gezerek mikroplarını yiyeceklere bulaştırırlar. Yiyeceğin ve nemli ortamın fazla olduğu bölgeler üremeleri için oldukça elverişlidir. Her bölgede görülebildiği için alanınıza nasıl geldiğinin çok bir önemi bulunmaz. Çatı, depo, kazan dairesi, bodrum gibi nemli ortamlarda üremelerini gerçekleştirirler. Genellikle evlere lağım atıklarından, açık bırakılan kapı ve pencereden ve dışarıdan alınan herhangi bir eşya ile gelir.


Bu böceklerin dişisinde dış korucu veya kanada benzer organlar yoktur fakat erkek türlerinde ise vücudu dıştan saran bir sert kabuk bulunur. Kara fatma yaşadığı yere bağlı olarak farklı büyüklükte olabilir. Genellikle boyutları 3 - 5cm kadardır. Hamam böcekleri genel olarak geceleri aktif olurlar. Beslenmesini ve yer değişimini hep geceleri yapar. Gündüzleri ise kenar kuytu kısımlarda dinlenerek geçirir. Beslenmesinde hem bitkisel ürünleri tüketir hem de hayvansal besinleri tükettir. 

İnsanlara birçok hastalık ve mikrop bulaşmaktadır. Günümüzde insanların en çok yakalandıkları hastalıkları ev ortamına böcekler ve haşereler taşımaktadır. Kara fatma çok hızlı hareket eder ve bu sayede 1 gecede epey yol alır. Hamam böcekleri ortalıkta bırakılan besin maddelerini tüketirken bu besin maddeleri üzerinde kalan salya, bırakılan dışkı veya üzerinden dökülen mikroplar ile insanlara birçok mikrop ve hastalık bulaşır.


Çiftleştikten sonra bu çiftleşme ile bazen ömür boyunca yumurta bırakabilir bazen de her yumurta bırakmada yeniden çiftleşme olur. Kara fatma her yumurta bırakmada 300 – 350 kadar yumurta bırakır.  Genellikle yumurtalarının bulunduğu ortama bağlı olarak farklı yerlere bırakır ve yumurtalarını toplu olarak değil de dağınık bir şekilde bırakır. Diğer böcek türleri gibi ölü böcek, haşere ve hayvan etinden yerler fakat canlı insan ve hayvanlara yaklaşıp onları sokmaz ve ısırmaz.


Hamam böcekleri ile mücadele edilmez ise çok kısa zamanda çoğalır ve yaşam yerin her kısmını istila ederler. Bu böcekleri için farklı ilaç ve ilaçlama uygulamaları kullanılır. Genellikle hamam böcekleri için jel ve benzeri ilaçlar kullanılırken yoğun olarak bulunan ortamlarda 2 – 3 periyot sıvı ilaçların kullanılması gerekir. Kara fatma ilaçlama için mutlaka bize ulaşın ve ilaçlama için şirketimizden gerekli bilgiyi alın. İlaçlama firması olarak sağlık bakanlığından açma ruhsatına sahip yasal olarak çalışan bir firmayız. Kullandığımız ilaçlar sağlık bakanlığı onaylıdır. Çalışan tüm personelimiz ilaçlama eğitimi gördükten sonra işe başlamakta ve tüm personelimiz tecrübeli kişilerden oluşmaktadır. 
Her türlü haşere ilaçlaması için bize ulaştığınızda istediğiniz gün ve saatte ilaçlamanız yapılmakta ve yapılan tüm ilaçlamalar ekonomik ve garantilidir.

Özellikle fırın, yemekhane, restaurant, otel ve hastane gibi alanlarda kara fatma ilaçlama işlemi düzenli bir şekilde belirli periyotlar ile uygulanmalıdır.

Kara Fatma İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1) Alman Hamam Böceği hakkında bilgiler
2) Amerikan Hamam Böceği hakkında bilgiler
3) Hamam böceği nasıldır?
4) Hamam böceği nasıl beslenir?
5) Hamam böceği hangi hastalıkları bulaştırır?
6) Hamam böceğinden hastalık nasıl bulaştırır?
7) Hamamböceğinin başka adı var mı?
8) Hamam böceği insanı ısırır mı?
9) Hamam böceği için kullanılan ilaçlar hangileridir?
10) Hamam böceği kaç tane yumurta bırakır?
11) Hamam böceği ilaçlaması nasıl yapılır?
12) Hamam böceğinde üreme nasıl olur?
13) Hamam böceği İlaçlamada nelere dikkat edilmeli?
14) Karafatma resimleri - hamamböceği resimleri