İlaçlama

Böcek İlaçlama İstek Formu için Tıklayınız.

İlaçlarımız Sağlık Bakanlığı Onaylıdır

ilaçlama

YEŞİL İLAÇLAMA SERVİSİ

İlaçlama işlemi hamam böceği, pire, karınca, kene, tahta kurdu gibi haşereler ile fındık faresi, lağım faresi gibi kemirgenlere karşı en etkili mücadele yöntemidir. Kapalı ve açık alanlarda uygulanabilen ilaçlamalar, dikkatli bir şekilde ve profesyonelce yapılmalıdır. Böcek ilaçları çok sayıda kimyasal madde içerdiği için, ilaçlamada kullanılan ilacın kalitesi büyük önem taşımaktadır. Doğrudan zehirlenmelere yol açabilecek nitelikteki ilaçların kullanılması, sağlık açısından ciddi sorunlara yol açar. Bahusus kapalı alanlarda yapılan böcek ilaçlama işlemlerinde kullanılan haşere ilacının amatör kişiler tarafından hazırlanması, ciddi zehirlenmelere yol açmaktadır. Bununla birlikte deri enfeksiyonlarına ve alerjilere neden olan kalitesiz böcek ilaçlarının kullanımı, uzun vadede, kanser gibi hücre bozunumlarından kaynaklanan hastalıklara da sebebiyet vermektedir. Bu nedenledir ki, başta; konut, iş yeri, ofis, bina gibi sık kullanılan kapalı alanlar başta olmak üzere tüm iç ve dış mekanlarda yapılan uygulamalarda, sağlık açısından risk teşkil etmeyen haşere ilaçlarının kullanılması son derece önemlidir. Haşerelerden kurtulmak için yardım alınırken, sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış; kaliteli ve garantili şekilde hizmet veren; Ziraat Mühendisleri tarafından hazırlanmış ilaçlarla uygulama yapan ilaçlama firmaları tarafından yardım almak gereklidir. Haşere ve kemirgenleri yok etmek için bireysel mücadele yöntemlerine başvurmak ya da amatör firmalardan yardım almak, bir çözüm sağlamayacağı gibi sağlık açısından da sakıncalı olacaktır.

Böcek İlaçlama

Haşerelerin neden oldukları zararların başında bakterilerin yayılmasına sebep vermeleri ve virüsleri insanlara bulaştırarak çeşitli hastalıklara yol açmaları gelir. Ancak haşerelerin çevreye ve insanlara verdiği zararlar bunlarla sınırlı değildir. Bitkilerin yapraklarına büyük derecede zarar veren yaprak bitleri ile ağaçların genç dallarının kurumasına yol açan ağaç kurtları; bahçe ve tarla gibi açık alanlara büyük zarar vermektedir. Bunun yanı sıra toprak altında yaşayan dana burnu haşeresi, bitki ve ağaçların köklerinin kurumasına neden olmaktadır. Ekinleri kısa sürede işgal eden ve istilacı olarak adlandırılan çekirge sürüleri de çiftçilerin en büyük düşmanlarından biri olmaktadır. Özellikle ülkemizin Trakya bölgesindeki bahçe ve tarlalara ciddi zararlar vererek, ekinleri kısa sürede yok eden çekirge ilaçlama yapılmadan yok edilmesi ve korunması mümkün olmayan bir haşeredir. Kan emerek beslenen pire, kene, bit, tahta kurusu gibi parazit canlılardan kurtulmak ve neden olabilecekleri hastalıkların önüne geçebilmek için de ilaçlama yaptırmak şarttır. Gider böcekleri arasında yer alan ve yaz aylarında açık ya da kapalı hemen her alanda görülen kalorifer böceği, gümüş böceği, karınca gibi haşerelere karşı en etkili mücadele yöntemi de ilaçlama yaptırmaktır. Yaşam alanlarına ve sağlığa ciddi anlamda zarar veren haşerelerle mücadele, profesyonel bir şekilde yapılmalıdır.

Fare İlaçlama

Farelerin kapalı alanlara girişi ve insanlara ya da yaşam alanlarına zarar vermesi genellikle havaların soğumasıyla birlikte başlar. Yiyecek bulma konusunda sıkıntı çeken kemirgenler, kapalı alanlara girdiklerinde büyük korku ve tehlike yaratır. Özellikle çatı faresi, lağım faresi gibi kemirgen türleri 35 santimetreyi bulan boyutları sebebiyle insanların korkmasına neden olurlar. Bunların yanı sıra, tarla ve ekinlere ciddi zararlar veren fındık faresi, su faresi gibi kemirgen türleri ciddi maddi zararlara yol açabilmektedir. Son derece iyi kemirme ve gizlenme özelliğine sahip olan kemirgenler, uzun süre aç kaldıklarında insanlara saldırabilmektedir. Fare saldırısı ya da fare ısırması kuduz başta olmak üzere birçok önemli sağlık sorununa yol açabilir. Bu nedenle gerek açık alanlarda ekinleri korumak, gerekse kapalı alanlarda sağlık açısından sorun yaşanmasını engellemek için fare ilaçlama yaptırmak büyük önem taşımaktadır.

Ev ve Bina İlaçlama

En sık kullanılan kapalı alan olan konutların temizliği, sağlık açısından son derece değerlidir. Evlerin bakteri ve mikroplardan arındırılması; haşere ve kemirgen sorunlarına karşı önlem alınması büyük önem taşır. Kalorifer böceği, pire, karınca, örümcek ve halı böceği gibi haşereler evlerde en sık görülen böcekler arasında yer alır. Temiz ya da kirli tüm alanlarda bulunabilen böcekler, evlerin genellikle mutfak ve banyo bölümlerinde yuva yapar ve geceleri daha sık görülür. Böcek ve farelerin neden olduğu sağlık sorunlarından ve yaydığı mikroplardan korunmak için haşere ilaçlama işlemi yapılması büyük önem taşır. Ev ilaçlama yapılırken sağlık bakanlığından onaylı olan firmalardan yardım alınması ve amatör yöntemler kullanılmaması gereklidir. Evlerin haşere ve kemirgenlere karşı korunması ve bakterilerden arındırılması için bina ilaçlama işlemleri de son derece önemlidir. Binada bulunan dairelerin yanı sıra çatı, bodrum ve bahçe gibi ortak alanların ilaçlanması da önemlidir. Bina ilaçlama yapılırken, merdiven boşluğu ya da asansör gibi ortak bölgelerin de ilaçlanması gerekmektedir. Bir evde bulunan haşere, kısa sürede tüm binaya yayılabileceği için tek bir daire ilaçlama yaptırmak genellikle yetersiz kalmaktadır.

İş Yeri İlaçlama

İş yerleri için yapılan haşere ilaçlama uygulamalarının, iş yerinin faaliyet gösterdiği sektöre de bağlı olarak önem derecesi değişmektedir. Örneğin fırın, cafe, yemekhane, restoran gibi gıda sektöründe hizmet veren iş yerlerinin ilaçlanması halk sağlığı açısından son derece önemlidir. Sindirim yolu hastalıklarına neden olan haşereler, besinlerle temas ettiklerinde zehirlenmelere yol açabilmektedir. Bu nedenle restoran, cafe, fırın ilaçlama gibi işlemler dikkatli bir şekilde ve sağlık açısından sorun teşkil etmeyecek nitelikte yapılmalıdır. Restoran, bar ve cafe ilaçlama işlemleri nedeniyle, zarar gören birçok birey vardır. Dolayısıyla iş yeri ilaçlama işlemleri için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve kaliteli hizmet veren haşere ilaçlama firmaları tercih edilmelidir.

Tarla ve Bahçe İlaçlama

Arı, danaburnu, yaprak biti ve karınca gibi haşereler ile sinekler bitki ve ekinlere büyük zararlar verebilmektedir. Bu nedenle tarla ya da bahçe gibi üretim yapılan alanlarda ilaçlama işlemi uygulamak oldukça önemlidir. Bahçe ilaçlama yapılırken buharlama yöntemi ile sıvı işlem uygulamak oldukça etkili bir çözüm yöntemidir. Bunun yanı sıra; arazi ve şantiye gibi açık alanlarda kemirgenlerle mücadele için takviye fare ilaçları da uygulanabilir. Genellikle sıvı içerikteki ilaçlarla yapılan açık alan uygulamalarında katı ya da toz formdaki haşere ilaçları da kullanılabilmektedir. Tarla, inşaat, şantiye ilaçlama gibi işlemlerin yanı sıra; gemi, otobüs, araba, tır gibi ulaşım araçları da haşere ve kemirgenlere karşı ilaçlanabilmektedir.

İlaçlama Firmaları

Haşerelerden kurtulmak ve kapalı ya da açık alanlarda neden oldukları zararları engellemek için ilaçlama yaptırmak büyük önem taşır. Ancak haşere ilaçlaması yaptırırken, profesyonel ve garantili hizmet veren firmaların tercih edilmesi, haşerelerle mücadele ve sağlık açısından oldukça önemlidir. Sağlık Bakanlığından onaylanmış haşere ya da fare ilaçları ile işlem yapan; uzman elemanlarla hizmet veren böcek ilaçlama servisleri tarafından yardım almak, her zaman daha güvenli ve sağlıklıdır. Bunun yanı sıra, ilaçlama yapılacak alana yakın bölgelerde şubesi olan ilaçlama şirketleri daha ekonomik ilaçlama yaptığı için daha sık tercih edilmelidir. Ancak ucuz ilaçlama fiyatları ile işlem yapan amatör şirketler konusunda da dikkatli olmak yaşam alanlarının hijyeni ve sağlığın korunması açısından oldukça önemlidir.