Güve

Güve İlaçlama

Güve insanların besinine ve eşyasına büyük zararlar verir ve birçok farklı alanda yaşayan zararlı bir böcek türüdür.
Yaşadığı ortama bağlı olarak farklı yapılara sahip ve farklı isimler ile bilinirler. Birçok  çeşidi kanatlıdır ve kelebeğe benzer ve değişik renklerdedir fakat kelebek değildir. Kelebek ile ayırt etmek çok kolaydır ve belli başlı özelikleri vardır. Güveler genellikle gece görünürler.  Beslenmesi, yer değiştirmeleri ve uçmaları gece daha çok görünür. Gündüzleri fazla uçmazlar kenar kuytu bölgelerde saklanırlar. 

Yaklaşık olarak boyu 5 - 12mm kadardır. Birçok renkte olabilmekte fakat renkleri çok mattır. Parlak bir görünümleri yoktur. Bu haşereye her ortamda rastlamak mümkündür. Bazı  çeşitleri evde halı ve deri üzerinden beslenirken bazı  çeşitleri de tahıl ambarlarında ve hatta ekinler üzerinde bulunmaktadır.

Evde Güve olduğunda mutlaka en kısa zamanda önlem almak gerekir çünkü evdeki bu zararlı haşere ev ortamında bulunan deri, yün, ipek, tahıl ve besinler olmak üzere birçok gıdaları ve eşyaları kemirip kullanılmaz hale getirirler.

Ambarda ve ekinlerde Güve çeşitlerine rastlanıldığında mutlaka en kısa zamanda önlem almak gerekir aksi takdirde tüm tahıl ve hububatları en kısa zamanda kullanılmaz hale getirirler. Tahıl tanesinin içini boşaltıp sadece posasını bırakırlar. Birçok çeşidi vardır ve halk arasında en çok bilinen  halı güvesi, tahıl güvesi, elbise güvesi, odun güvesi, deri güvesi gibi çeşitler ile anılmaktadırlar.

 Güve kelebeğe benzer fakat ikisini birbirinden ayırt etmek için şu özeliklere bakmak gerekir

Bu zararlı haşerenin kanatları üstünde pullar bulunur ve renkleri genellikle yaşadığı ortama bağlı olarak değişir ve mat bir haldedir ayrıca antenler zarif ve tırtıllı bir yapıdadır. Kelebeğin kanatları ise düz ve pulsuzdur. Kelebeğin renkleri çok canlıdır. Güve böceği geceleri ortaya çıkar ve uçuşur ve beslenir fakat kelebekler ise gündüzleri uçuşurlar ve aktiftirler.

Bu zararlı haşere ile bireysel mücadele etmek oldukça zordur. Dışarıdan alınan ilaçlar ile yapılacak bireysel müdahale hiçbir zaman etkili olmayacaktır. Bu nedenle ilaçlama firmaları ile görüşerek güve ilaçlama hakkında detaylı bilgi alınmalı ve profesyonel bir yardım istenmelidir.

Güve İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1) Güveler nasıl ürer ve çoğalırlar?
2) Güve ne yer?
3) Güve ile nasıl mücadele edilir?
4) Güve nedir?
5) Güve zararlı mı?
6) Güve ne kadar ürer?
7) Güve nerde bulunur?

GÜVE RESİMLERİ