Fare

Omurgalı hayvanlar gurubu içinde incelenen küçük yapılı kemirgen hayvanlardır.  Beslenmesi ve üreme şekli diğer canlılardan farklıdır.  Bu canlının çok gelişmiş bir biyolojik yapısı vardır. İnsana gen yapısı olarak en çok benzeyen hayvanların en başında yer alması nedeni ile birçok deneyde kobay olarak kullanılırlar. İnsan ve fare geninde toplamda 46 kromozom bulunur bu bakımdan insanlar açısından çok önemli bir hayvan olan bu kemirgen genel olarak şu özelliklere sahip bir canlıdır.

 Toplamda dört ayağı bulunur ve her ayağında 5 adet parmağı bulunur ve her parmağın uç kısmında ise sert tırnakları vardır. Bu kemirgenin bedeninin sonunda kuyrukları bulunur ve türüne bağlı olarak bazen vücudun 2 katı kadar uzun olabilmektedir.  Baş kısmında 2 adet kulak, 2 tane göz, 1 burun ve birde ağız yapıları vardır. fare ilaçlama kemirgeninin kulakları çok hassastır ve en ufak sesleri dahi duyduğu gibi burnu da çok keskindir ve çok uzaktaki besinin kokusunu rahatlıkla algılayabilir.  Ağzında sıralı kemirgen dişler bulunur ve çok keskindir ve besine ulaşmak için önüne çıkan her şeyi kemirir. Öyle ki hatta mermeri dahi kemirir. Dişleri bu kemirme aşamasında incelir ve körelir. Fakat haşerenin salgıladığı özel bir enzim sayesinde  dişleri kendisini yeniliyor. Bu sayede  dişleri yok olmuyor.

Besin olarak hem bitkisel beslenir hem de hayvansal besinler ile beslenir. Bu bakımdan aç kaldıklarında her türlü maddeyi kemirerek yerler. Her fare çeşidi ve türü bulunduğu ortama bağlı olarak farklı besinleri kullanır. Bazen etrafta bırakılan yemeklerden, bazen yakaladıkları ufak böceklerden, bazen de bitkilerin kökleri ve sebzelerini besin olarak kullanır.

Doğal ortamda her kısımda rahatlıkla bulunur ve dünyanın her kıtasında yaşayan hayvanlardır ve türlerine bağlı olarak tarlalarda, ormanlık alanlarda, ekinler arasında, yeşillik alanlarda, bahçelerde, pis lağım sularlında, suda, ev içlerinde, bina bodrum ve çatılarında olmak üzere birçok ortamda bu zararlı kemirgene rastlamak mümkündür. Yalnız yaşamayı sevmeyen bu kemirgenler genel olarak  toplu halde yaşarlar. fare ilaçlama hayvanı yuvasını toprağın deriliğine kazar ve beslenmediği zamanlarda bu yuvasında dinlenerek zamanını geçirir.

Fare haşeresi üreme ve çiftleşme çok farklıdır. Türüne bağlı olarak yılda 6 – 10 defa ürer yine  türüne bağlı olarak her defasında 8 – 10 tane canlı yavru doğurur. Kemirgen memeli bir hayvandır. Doğumdan sonra belli bir müddet yavrularını süt ile besler. Bazı  türleri insanlar uyurken insanları kemirir ve insanlar bunu fark etmez. Tükürük salgısı narkoz etkisindedir. Bu bakımdan  insanları kemirdiği zaman insanlar bunu fark etmezler. Her alanda insana zarar verirler. Bazen insanı kemirerek zarar verirler bazen sadece insanların ekinlerine zarar verirler, bazen de insanlara birçok hastalık bulaştırarak zarar verirler.

Fare kemirgeninden insana bulaşan belli başlı hastalıklar şunlardır. Tifüs hastalığı, Veba hastalığı, Listeriosis, Lyme, Grip, Verem, şap hastalığı olmak üzere birçok hastalık insanlara kemirgenler nedeni ile bulaşmaktadır.

Bu bakımdan ev ve iş yerlerinde fare ile karşılaştığımızda yapmamız gereken bu kemirgen ile mücadele etmektir. Kemirgen  ile mücadelede en etkin yöntem ilaçlama yöntemidir.İzmir fare İlaçlama firmaları olarak 7 gün 24 saat ilaçlama konusunda hizmetinizdeyiz. Size bir telefon kadar yakın şirketimize ulaşın tüm haşere ve böcek sorununuza en kısa zamanda çözüm bulalım.

 

FARE ÇEŞİTLERİ

FINDIK FARESİ (EV FARESİ): Fındık faresi türleri arasında en küçük olanları arasında yer almaktadır. Genel olarak insanların yaşadığı alanlarda yaşarlar ve ev faresi olarak da bilinir. Evlerde insanların açıkta bıraktığı besinler ile beslenir. Genel olarak 8 - 12cm boyundadır. Yuvasını beslendiği alana bağlı olarak ya çatı kısımlara veya bodrum kısımlara yapar. Yılda 8 – 10 defa ürer. Her üremede yaklaşık 10 ile 12 tane canlı yavru doğururlar. Bu haşereden kurtulmak için en etkili ve kalıcı çözüm ilaçlamadır. İlaçlama şirketi olarak tüm müşterilerimize bu hizmeti sunmaktayız. Tüm haşere ve böcek ilaçlama için şirketimizden bilgi alabilirsiniz ve randevuda bulunabilirsiniz. 

TARLA FARESİ: Genel olarak tarlalarda ve ekinler arasında yaşar ve ekinlere oldukça zarar veren bir  türüdür. Yuvasını tarla içine yapar ve tarlada ekili olan ekinlerden beslenir. Ekinlerin köklerini kemirir ya da ekinlerin meyvelerini kemirerek zarar verir. Bu bakımdan tarla ekinlerin kurumasına neden olur ve ürünün kalitesini düşürür. Mücadele etmek için mutlaka profesyonel destek alın. Fare ilaçlama için her an şirketimize ulaşın ve bizden destek talebinde bulunun.

KÖR  FARE: Adından da anlaşıldığı gibi gözleri olmayan veya gözleri körelen anlamına gelir. Gözler deri altına çekilmiş bir durumdadır ve derileri çok incedir. Bu bakımdan sürekli toprak altında yaşar. Gündüzleri toprak yüzeyine çıkmaz. Fakat gece karanlığında toprak yüzeyine çıkıp beslenir. Hem ekinleri kemirir hem de tarlalarda delikler açarak ekinlerin su almasını engeller. Bunun için ekinler kurur ve verim düşer.

KANGURU FARESİ:  Genellikle şekil olarak kanguruya benzer ve kanguru gibi ön ayaklar çok kısa arka ayaklar oldukça uzundur. Adından da anlaşıldığı gibi kanguru şeklinde zıplayarak hareket eder. Bağ ve bahçeler arasında bulunur ve ev ortamına hiç gelmez. Yuvası toprağın 40 - 50cm derinliğinde olur. Genellikle besinlerini bu yuvada toplar. Her yuvasında yaklaşık olarak 50kg erzak bulundurur. Ekinlere sürekli zarar verir ve bu bakımdan mutlaka mücadele etmek gerekir.

LAĞIM (KEME) FARESİ: Türleri arasında en büyük yapıya sahip olan ve genel olarak pis su akarlarında ve kanalizasyonda yaşar. Beslenmesini buradan yapar yapı olarak çok büyük bir kemirgendir. Genel olarak ortalama 30cm kadardır. Bazen pis su akarından tırmanıp evlerin içine kadar gelebilmektedir. İnsanları kemirme özelliği vardır. İnsanların yumuşak dokusu olan kulak, burun, dudak ve parmaklarını kemirir. Bu kemirme esnasında insanlar bunu hiç his etmezler. Yılda 6 – 8 defa ürer ve her üremede 4 – 8 adet yavru doğurur.

ÇATI FARESİ: Yapı olarak lağım faresine benzer fakat ondan biraz daha küçüktür. Yaklaşık olarak 20 - 25cm kadardır. Çok sert tırnakları vardır ve bu sayede binanın en üst katı ve çatı katlarına kadar tırmanırlar. Yılda 6 – 8 defa ürer ve her üremede 6 – 10 adet canlı yavru doğurur. Etrafta bulunan böcek ve haşere ile beslenir bazen de ev içlerine inip oradaki gıda maddeleri ile beslenir.

İzmir fare ilaçlama  şirketleri, özellikle kış aylarında kapalı alanlara girerek ciddi sorunlara sebep olan ve bakterilerin yayılmasına neden olarak ciddi sağlık sorunlarına yol açan tarla faresi, lağım faresi gibi kemirgenleri yok etmek için işlem yapmaktadır. Fare ilaçlama işlemi kapalı ya da açık alanlarda yapılabileceği gibi, sıvı ilaçlama, katı formdaki fare ilaçları, fare istasyonu ya da tuzakları kullanılarak da yapılabilir.

Bilinen diğer bazı fare türleri şunlardır.

1 PAMUK FARESİ         6 KUŞ FARESİ                           
2 HASAT FARESİ           7 ÇELTİK FARESİ
3 ÇÖL FARESİ                8  HAMSTER FARESİ 
4 UÇAN FARE                  9 ORMAN FARESİ                                                                    
5 KESELİ FARE               10 ÇEKİRGE FARESİ      

 

Fareler İle İlgili Sık Sorulan Sorular   

1) Fareler insanı kemirir mi?
2) Fare ne ile beslenir?
3) Fare hastalık bulaştırır mı?
4) Fare nereye yuva yapar?
5) Fare haşeresi nerde yaşar?
6) Fare ısırır mı?
7) Fare elle yakalanır mı?
8) Fareler ile mücadele nasıl olmalı?
9) Fare ilaçlaması ne zaman yapılmalı?
10) Farelerde üreme nasıl olur?

FARE RESİMLERİ