Danaburnu İlaçlama

Böcek İlaçlama İstek Formu için Tıklayınız.

İlaçlarımız Sağlık Bakanlığı Onaylıdır

Danaburnu

Danaburnu, insanların kendisine değil de, ekinlerine çok zarar veren bir böcektir. Bu bakımdan ekinler arasında daha çok görmekteyiz. Yapı şekil olarak çok küçük bir haşeredir. Yaşadığı yere ve türüne bağlı olarak farklı boy ve yapıdadır. Genel olarak boyu 3 - 5cm kadardır. Danaburnu ilaçlama meyve ve sebze yetiştiriciliğinin olmazsa olmaz bir kuralıdır.

Bedeninin üstünde kanatları vardır. Bazı Dana burnu türleri uçarken bazıları da uçmaz. Toplamda 6 tane ayağı bulunur ve ön ayaklarının uç kısmında sert bir tabaka yer alır bununla toprağı çok hızlı bir şekilde kazar. Baş kısmında ince yapıda 1çift antenleri bulunur. Ve bedenine oranla çok küçük yapıda gözleri vardır.

Etine dolgun bir haşeredir ve bazı kesimlerde Dana burnu haşeresi besin olarak tüketilir. Ağız yapısı kesici ve kemirici bir yapıdadır ve insanların besinlerini kemirip yiyerek beslenmelerini sağlamış olurlar.

Haşerenin kuyruk kısmında 2 adet çıkıntıları vardır. Genellikle toprak altında yaşar ve yuvasını toprağın 20 - 30cm derinliğine yapar. Haşerenin en çok sevdiği toprak çeşidi kumlu ve hafif olan topraklardır. Zira burada yetişen yumru be sebzeler daha lezzetlidir. Ekinler sulandığı zaman yuvaları su ile dolar ve bunlar su yüzeyine çıkar. Gündüzleri toprak altında pasif bir şekilde dinlenir ve geceleri de yuvalarından çıkarak hem beslenir hem de yer değiştirir. Bazen geceleri ışığa doğru uçarlar ve ışık etrafında toplanırlar. Bu bakımdan geceleri daha çok karşılaşırız. Danaburnu genellikle yaz aylarında ve sıcak mevsimlerde aktif olur. Soğuk havalarda ve kış aylarında ise yuvalarından çıkmazlar ve kış uykusuna yatarlar. Çiftleştikten sonra yumurta bırakmaya çekilir. Yumurtasını toprağın derinliğine bırakır. Ve bırakılan yumurtadan çıkan larvaları 40 günde ergin hale gelir.

Danaburnu Böceğinin İnsanlara Zararları;
Danaburnu böceği tarım ile uğraşan kişilere çok büyük zararlar vermektedir. Çünkü sebze ve meyveleri kemirerek yer ve verimsiz hale getirir. Zarar verdiği başlıca sebzeler; patates, soğan, yer elması, yer fıstığı, çeltik, pamuk, süsü bitkisi, tütün, meyve fidanlarına ve tüm meyve sebzelerin taze kısımlarına zarar verir. İnsanların besinine zarar verdiği için mutlaka bu böcekler ile mücadele etmek lazım. Danaburnu görülen tarlalar dikkatlice ilaçlama yapılması gerekmektedir. Yoksa bu haşere hem çoğalır ve hem de ekinlere büyük çapta hasar verir. En kısa zamanda önlem almak gerekir.

Bireysel ilaçlamada kullanacağınız yanlış ilaç ve danaburnu ilaçlama yöntemi hem size hem de ürünlere zarar verebilir. İlaçlama konusunda uzman olan ilaçlama şirketi olarak günün 24 saati ilaçlama hizmeti sizlere sunmaktayız. Danaburnu ilaçlama konusunda 18 yıldır %100 garantili hizmet sunmaktayız.

DANABURNU RESİMLERİ