20

Kasım
2013

Kulağa Kaçan nasıl ilaçlanır

Yazar: admin  |  Kategori: Böcek İlaçlama  |  Yorum: Yok   |  

Kulağa kaçan, -diğer bir adıyla kıskaç böceği- arka kısmında diğer böceklerden ayırt edilmesini sağlayan kıskaçlara sahip olan bir böcek türüdür. Kulağa kaçan böceği bu kıskaçları sadece kendinden küçük olan diğer haşere ve böcek türlerini avlamak amacıyla aktif olarak çok nadir kullanır. Kıskaçlarını savunma amaçlı olarak kullandığı görülmemiştir. Hem etçil hem de otçul olarak beslenen bu canlı türünün boyları birkaç mm ve birkaç cm arasında değişiklik gösterir. Genellikle tarlalar ve bahçeler gibi ekim alanlarında barınabileceği gibi duvarların çatlaklarında, pencere kenarlarında ve ya duvarların diplerinde de kendisine yer edinebilir ve bu şekilde şehir yaşantısı içinde, insanlarla birlikte rahatlıkla yaşayabilmektedir.

Kulağa kaçan böceği, yaygın bilinen yanlış kanının aksine insanların ve ya diğer canlıların vücut boşluklarından içeriye girmez ve ya onların organlarına doğru ilerlemez. Hatta bit, pire, karınca gibi küçük böcek türleriyle beslenebildiği için insanların yaşam alanları açısından yararlı bile sayılabilirler ancak bitkileri de tüketebildikleri için bulundukları ortamlardaki özellikle yetişmekte olan genç bitki türlerine de büyük zararlar verebilirler.

Kulağa kaçan böceği ile mücadele konusunda alınabilecek bireysel önlemler hem sağlıksız hem de etkisiz sonuçlara neden olabilir. Uygulanabilecek olan amatörce bir ilaçlama yöntemi başta insanlar olmak üzere ortamdaki diğer canlıların da sağlığı açısından tehdit oluşturabileceği gibi varsa bitkilerin de telef olmasına neden olabilir ve tüm bunlara rağmen kesin bir çözüme varılamayabilir. Bu yüzden her zaman profesyonel böcek ilaçlama ve ya haşere ilaçlama tarzı firmalardan yararlanılmalıdır.

Bu Yazıyı Yararlı Buldunuz Mu?yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Bocekilaclama.gen.tr

%d blogcu bunu beğendi: