Arı

Arı İlaçlama

Zar kanatlı hayvanlar sınıfından olup küçük kanatlı hayvanlardır. Arı (Apoidea) takımının birer üyesidir. Genel özelikleri aynı olsa da aslından birbirinden çok farklı özellikleri bulunur. Yaşadığı yere ve türüne bağlı olarak farklı boy ve yapıda olabilmektedir. Genel olarak boyu 2 - 4cm kadardır. Bedeninin alt kısmında 6 ayağı bulunur ve ayakları üzerinde polen taşıyıcı kısımlar bulunur. Baş kısmında kesici bir ağız, 1 çift anten ve dışa patlak biçimde 2 adet göz bulunur.

Bazı türleri insanlar tarafından evcileştirilmiş ve yetiştiriciliği yapılmaktadır ve isim olarak Bal arısı olarak adlandırılır ve insanlar için faydalı bir böcektir ve insanların besin kaynağı olan balın üretimi için beslenir. İnsanlar tarafından kovan içinde beslenir. Doğal ortamda; ağaçlar üzerinde, ağaç köklerinde, mağara içlerinde ve kaya yarıklarında yuva yaparlar. Genel olarak bir kraliçe  bulunur ve diğer üyeler onun etrafında koloni oluştururlar. Bu bakımdan asla ilaçlanmaz ve yok edilmez.


İnsanlara en çok zarar veren  yaban arı ve türleridir. Diğer türlerine oranla büyük yapıdadır. Türlerine bağlı olarak farlı renkte olabilirler bazıları sarı, bazıları kahverengi, bazıları alacalı olurlar kısacası her renkte bulmak mümkündür.

Arılar  koloni şeklinde yaşarlar ve bir koloni içindeki her arının kendine göre işi vardır ve her biri farklı görevler yapar. Bazıları yuva yapar, bazıları yiyecek taşır, bazıları petek örer, bazıları su taşır, bazıları da savaşçıdır. 

Kuyruk kısmında bir zehir iğnesi bulunur ve bu sayede kendisine zarar veren canlılara saldırıp iğnesi ile sokar bu nedenle arı zehri oldukça tehlikelidir. İnsanların besinleri olan meyve sebze çiçeklerine konup bunların suyunu çeker ve bu meyve özü ile beslenir ve bunu yaptığında çiçeklerin kurumasına neden olur ve meyve ve sebzelerin ürün vermesi kıtlaşır. Böylece ekinlere oldukça zarar verirler.

Yuvasını genellikle toprak altına yapar fakat bazı türleri yuvalarını ağaç dallarına ve evlerin çatı kısımlarına yaparlar. Zehri çok güçlüdür ve insanı ısırdığında ciddi sıkıntılar verebilir. Her yönüyle insana zarar verir. Yaban arıları bal arılarını da tehlikeye atmaktadır. Buda Arı yetiştiricileri için çok büyük zarar demektir. Bunun içindir ki görüldüğü yerde mutlaka ilaçlanmalı ve bununla mücadele edilmeli.

Kendisine tehlike geldiğini sezinlediğinde toplu halde saldırıya geçerler. Ve kendisine zarar veren canlıyı defalarca ısırırlar. Arı saldırısı durumuna uğrayan insan çok sayıda sokulursa ölüm tehlikesi geçirebilir.  Saldırıya maruz kalan insan hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Evde veya çevrenizde arı kolonisi varsa mutlaka önlemini alın. Bu zararlı canlılar için en ekonomik ve en tehlikesiz yöntem ilaçlama yöntemidir. İlaçlama hizmeti için her zaman tüm müşterilerimizin yanındayız.  

İlaçlamalar tarafımızdan uzman bir ekip ile bu zararlı haşerelerin kovanda bulundukları dönemlerde yapılması gerekir. Arı ilaçlama işleminde belirtilen koşullara uyulması durumunda % 100 kesin ve garantili çözüme ulaşmak mümkündür.

 

Arı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1) Arı ısırır mı?
2) Arı nerede yuva yapar?
3) Arıların zararları nelerdir?
4) Arı insanı sokarsa ne olur?
5) Arı ilaçlamasını kimler yapmalı?

ARI RESİMLERİ